Medimagazin logo

Futbol izlemek kanser hastalarına iyi geliyor

İspanya'da yapılan bir araştırmaya göre, futbol maçı izlemek ileri düzey kanser hastalarında acıyı ve keyifsizliği azaltıyor
Kaynak: AA
Futbol izlemek kanser hastalarına iyi geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Madrid Ciudados Laguna ve Barcelona Saint Jaume i Santa Magdalena hastanelerindeki bir grup sosyolog ve psikolog ile Girona Üniversitesi, Houston Kanser Araştırma Merkezi ve doktor Eduardo Bruera’nın işbirliğiyle gerçekleştirilen araştırma, basına tanıtıldı.

İleri düzeydeki kanser hastaları üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu tip hastaların futbol maçı izledikleri sırada ortalama olarak acılarının yüzde 9, keyifsizliklerinin ise yüzde 5 azaldığı belirtildi.

Hastalardan bazılarının maç izlerken yaptıkları açıklamalarda, "Maç izlerken, tüm ağrılar geçiyor. Maç öncesi heyecanlanıyorum, bir şeyler yapma isteğim geliyor, olumlu bir ruh halinde oluyorum ve bunun bana yardımcı olduğuna inanıyorum" dediklerinin altı çizildi. Ayrıca araştırmaya katılanların, futbol maçı sırasındaki sinirlilik oranının yaklaşık yüzde 13 arttığı, çabuk öfkelenme gibi olumsuz hislerinin ise azaldığı kaydedildi.

Sonuçları değerlendiren psikolog Esther Marti, "Burada sinirliliği pozitif anlamda görmek gerekir çünkü onları hastalık psikolojisinden çıkartıp, hayata geri döndürüyor, hastalıktan dolayı kaybetmeye başladıkları hislerini tekrardan kazandırıyor" diye konuştu.

Araştırma yapma fikrinin, 3 yıl önce teknik direktör Josep Guardiola’nın Barcelona ile arka arkaya 3 kupa birden kazanması sonrasında doğduğunu anlatan psikolog Jordi Royo da "O dönemde hastaların ruh halinde, heyecanlarında değişiklikler gözlemledik. Hastalarımızı futbol maçı izleyenler ve izlemeyenler diye iki gruba ayırdık ve onları gözlemlemeye başladık. Futbol maçı izleyenler hastalarda, acı hissinin yüzde 8,7 oranında azaldığını gördük" değerlendirmesinde bulundu.

futbol
izlemek
kanser
hastalarına
iyi
geliyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir