Medimagazin logo

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne suç duyurusu

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'nden taburcu edildikten 1 hafta sonra komaya giren ve 10 gün sonra vefat eden Burcu Gökalp'in (28) ailesi, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.
Kaynak: AA
EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne suç duyurusu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 2 Ağustos'ta EÜ Olimpik Yüzme Havuzu'na giden EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu Burcu Gökalp, yüzerken rahatsızlık geçirdi. Vücudu kasılan genç kız, çağrılan ambulansla EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı.

Burcu Gökalp, burada yapılan muayenenin ardından taburcu edildi. 1 hafta sonra aynı şikayetle hastaneye gelen Gökalp, bu kez beyin kanaması teşhisiyle hastaneye yatırıldı. 1 gün sonra komaya giren Gökalp, 10 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

Genç kızın babası Zafer Gökalp, acil serviste, ilk müdahaleyi yapan hastane personeli hakkında suç duyurusunda bulundu.

Zafer Gökalp, suç duyurusunda, kızının acil serviste yeterli muayene edilmediğini öne sürerek, ''Üniversitenin yüzme havuzundan kızımı acile kaldırmışlar. Acilde, 'Senin bir şeyin yok' deyip taburcu ettikleri kızım, 1 hafta sonra komaya girip, vefat etti. Hastaneye getirildiğinde, doktor, kızımın durumunu basit bir kas spazmı olarak değerlendirmeseydi, yeterli tetkikler yapılsaydı, kızım yaşıyor olacaktı. Sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz'' ifadelerini kullandı.

-Avukat Büyükçınar-

Gökalp ailesinin avukatı Pınar Büyükçınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nin kendilerine, acil serviste yapılan müdahaleye ilişkin belgeleri vermekten imtina ettiğini ileri sürdü.

Büyükçınar, ''Yasaya göre üniversite hastanelerinde görev yapan doktorların görevlerinden dolayı soruşturulmaları, izne bağlı. Burcu Gökalp'e acil serviste kim müdahale etti? Tomografisi neden çekilmedi? Bu bilgiyi dahi bizimle paylaşmaktan kaçınıyor. İznin verilmesini ve bir an önce soruşturmanın başlatılmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Hukuki girişimlerini başlattıklarını aktaran Büyükçınar, ''Sorumluların tespit edilip, bağımsız yargı önünde hesap vermesini istiyoruz. Adli soruşturma sürecinin işletilmesini ve sorumluların ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz'' dedi.

tıp
fakültesi
hastanesi'ne
suç
duyurusu
Yorum (2)
nrolog ayse
Hasta muhtemelen subaraknoid kanama geçirmiş, kanama durduğundan fark edilmemiş. kolloid kiste bağlı hidrosefali atağı da olabilir. Beyin tomografisi çekilseydi, muhtemelen görülebilirdi. Acil tıpçıların en sıkın tılı tarafı bazı işleri uzmanına bırakmak istememeleri. Örneğin statustaki hastaya uzman çağırmayıp tedavi edeceğizi diye uğraşıyorlar. Hastanın otopsisinde patoloji belli olacaktır. üzücü bir durum, hem hasta hem de doktorlar için. Ege Ün.sinde boyle bir durumun olması ilginç. Şimdi şunu sormak istiyorum: sgk yakında beyin tomografisi ve mr çekimlerinde kısıtlamaya gidecek diye duyuyoruz. Biz beynin içini nasıl göreceğiz?
0
Cevapla
selim yıldız
Acil Servislerde ölümsüzlük iksiri mi dağıtmalılar acaba, Acil'e herhangi bir sebeple giden 1 ay ölmesin. İnsanlar nasıl bir dünyada yaşadıklarını zannediyorlar acaba?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir