Medimagazin logo

Eş durumu atamasında bu bahane ortadan kalktı

Eş durumu mazereti nedeniyle Yozgat'tan Kayseri'ye atanma talebinde bulunan ancak standart kadro fazlası nedeniyle talebi reddedilen sağlık memurunun başvurusu üzerine Sağlık-Sen'in açtığı dava sonuçlandı.
Eş durumu atamasında bu bahane ortadan kalktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık-Sen'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Yozgat İdari Mahkemesi, 'standart kadro bulunmadığı gerekçesinin' tayin isteminin reddine neden oluşturmayacağına hükmetti.

Yozgat ilinde görev yapan sağlık memurunun eş durumu özrü nedeniyle Kayseri'ye tayin istemi, Kayseri ilinde sağlık memuru unvanında çalışanların standart kadro sayısı 141 olması gerekirken mevcut kadro sayısının 186 olduğu, dolayısıyla kadro artırımına gidilemeyeceği gerekçesi ile reddedilmişti.

Sağlık-Sen tarafından açılan davada Yozgat İdare Mahkemesi,  "söz konusu tayin talebinden sonra Kayseri iline sağlık memuru kadrosunda farklı tarihlerde 3 personelin atamasının yapıldığı belirtilerek, standart kadro bulunmadığı" gerekçesinin tayin isteminin reddine neden oluşturmayacağına hükmetti.

-"Aile bütünlüğünü sağlamak devletin görevi"

Sağlık memurunun eşi ile farklı yerlerde görev yapmasından dolayı çocuğundan da ayrı yaşadığını dikkate alan İdare Mahkemesinin kararında, "Anayasa'nın 41. Maddesine atfen; devletin aile biriminin bütünlüğünü sağlamak ve bunun korunmasını temin etmek sureti ile kamu hizmetlerinin daha verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesi için gerekli ortamı sağlamakla yükümlü olduğunu belirterek atamanın yapılması gerektiği" ifade edildi.

-Memiş: Mağduriyetler bitecek

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, konuya ilişkin çok sayıda eş durumu tayin talebinin standart kadro uygulamasına takıldığını belirterek, mahkeme kararı sonrası bu tür mağduriyetlerin sona ereceğini kaydetti.

Aile bütünlüğünü sağlamanın devletin görevleri arasında bulunduğuna işaret eden  Memiş, "Yozgat İdare Mahkemesinin verdiği karar bizim görüşümüzü destekliyor. Eşinden, çocuklarından ayrı bir şekilde görev yapan kamu görevlisinden üst düzey verim beklemek, gerçekçi olmaz. Devletin görevi, çalışanlarının sorunları çözmek ve vatandaşa hizmet için uygun ortam oluşturmaktır" değerlendirmesinde bulundu.

durumu
atamasında
bu
bahane
ortadan
kalktı
Yorum (3)
Dr S ismail Cihan
Her kurrada yüzlerce doktor madur olurken böyle bir sonuç tuhaf geldi. Davayı hekimler açmasın bence. Üye olarak hekimler bulunsa da aidat ödemek için;hemşire ve sağlık memurları sendikası Sağlık Sen bu işlerle uğraşacak gibi. Hayırlısı bakalım.
0
Cevapla
uzman
e peki biz hekimler ne olacak? stratejik personel yaftsı yapıştırıp onca yıl eşinden çoluğundan çocuğundan ayırdığınız doktorlar? bildiniz mi?
0
Cevapla
md
Sağlık sen'in doktor üyesi kaldı mı merak ettim doğrusu?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir