Medimagazin logo

Erkeklerin yön bulma becerisi kadınlara göre daha güçlü

Uzun zamandır erkeklerin yön duygusunun kadınlara göre daha iyi olduğu iddia ediliyor. Teoriler bu yeteneğin evrimden kaynaklandığını öne sürerken Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi'ndeki araştırmacılar bunun "cinsiyetlerin yetiştirilme şekillerine" bağlı olduğunu ortaya çıkardı.
Kaynak: ntv.com.tr
Erkeklerin yön bulma becerisi kadınlara göre daha güçlü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı erkeklerin yön duygusunun kadınlara kıyasla neden daha gelişmiş olduğunu ortaya çıkardı. Bulgulara göre bunun kaynağı cinsiyetlerin yetiştirilme şekillerindeki farklılıklar.

Ekip, erkek çocukların dışarıda oynamaya kızlara göre daha fazla teşvik edildiğini, bu sayede dış ortamla daha fazla etkileşime girebildiğini ve yön bulma becerilerini geliştirebildiğini öne sürdü.

Araştırmacılar tarihsel olarak erkekler ailelerinin geçimini sağlamak için evden kadınlara göre daha uzaklara seyahat ettiği için evrimin yön duygusunun gelişiminde önemli bir rol oynadığına inanıyorlardı.

Ancak eğer durum böyle olsaydı bu genetik özellik kız çocuklarına da aktarılırdı.

Yön bulma kabiliyeti kültürün sonucu

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi'nden profesör Justin Rhodes, "İnsanlarda yön bulma becerisinin cinsiyetler arasında farklılık göstermesi evrimin değil kültürün bir sonucu." ifadelerini kullandı.

The Royal Society Journal'da yayınlanan çalışma, yön bulma yeteneklerinin kaynağını belirlemek için insanlar da dahil olmak üzere 21 türü inceledi.

Çalışmada ayrıca kerevit, şempanze, zehirli kurbağa, panda ve at gibi hayvanlar da yer aldı.

Çalışma sırasında harita okumak, sözlü talimatlara uyarak gezmek ve bir şehirde dolaşmak için harita kullanmak gibi kategorilere ayrılmış yön bulma testlerini kullanarak insanlardan veri toplandı.

Erkekler yön bulmada daha başarılı

Araştırmacılar, insanlar da dahil olmak üzere dişi türlerin evlerinden daha uzaklara seyahat etme eğiliminde olmasına rağmen erkeklerin daha etkili bir şekilde yön bulduğunu buldu.

Araştırmada, "Davranış veya performanstaki cinsiyet farklılıkları, evrimle pek ilgisi olmayan biyolojik veya kültürel süreçlerden kaynaklanabiliyor." ifadeleri kullanıldı.

Bilim insanlarına göre gelecekteki araştırmalar, evrimi odak noktaya almak yerine sosyalleşme ve kültürün yön bulma duygusunu nasıl etkilediğine odaklanmalı.

Kadın ve erkeklerin "benzer uzaklık anlayışına" sahip olduğu, yani cinsiyet ayrımı olmadan yetiştirildikleri kültürlerde erkeklerin yön bulmadaki üstünlüğünün ortadan kalktığı ifade edildi.

kadin
erkek
yon bulma
cinsiyet
Yorum (1)
nevzat kulukçu
ne evrim ne yetiştirme şekli. araziye bisikletle çıkmışlar. abi gündüz olsa bile feneri takmış bisiklete. abla gülerek geziyor. akşam hava kararınca ''aşkım ben yolu bulamıyorum'' diye abiden yardım isteyecek.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir