Medimagazin logo

Eksik aşılar tamamlanacak

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de gerçekleştirilecek Altıncı Avrupa Aşı Haftası etkinliklerinde, toplumun aşılama konusunda farkındalığının ve duyarlılığının artırılması ile 0-5 yaş arası eksik aşılı ve aşısız çocukların aşılarının tamamlanmasının hedeflendiğini bildirdi.
Eksik aşılar tamamlanacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA -   Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de 1981 yılından beri Genişletilmiş Bağışıklama Programı yürütüldüğü, programla aşı ile korunulabilir hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümlerin engellenmek istendiği belirtildi. 


     Program kapsamında boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, poliomyelit, hepatit-B, hemofilus influenza tip b'ye bağlı hastalıklarla streptokokus pnömoniyaya bağlı invaziv pnömokokal hastalıkların ve hastalıklardan kaynaklanan bebek ve çocuk ölümlerinin, sakatlıkların engellenmesinin hedeflendiği ifade edilerek, temel amacın doğan her bebeğin bu hastalıklara karşı bağışık kılınması olduğu bildirildi. 


     Karma aşının difteri, boğmaca ve tetanozdon, polio aşısının çocuk felcinden, Hep-B aşısı hepatit B'ye bağlı B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden, Hib aşısı H. influenza tip b'ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından, BCG aşısının veremden, KKK aşısının kızamığa bağlı zatürre, orta kulak iltihabı ve SSPE hastalığından, doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulaktan, KPA aşısının zatürre, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinden koruduğu kaydedildi. 


     2010 yılında çocukluk döneminde uygulanan aşı takvimine 6. yaşta uygulanmak üzere ek bir doz boğmaca aşısı eklendiği, Nisan 2011'den itibaren de daha geniş koruyuculuk sağlayan konjuge pnömokok aşısının uygulanacağı bildirildi. 


     Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi'nin 2005 yılında aşılamanın desteklenmesini savunmak için ''Aşı Haftası'' yapılmasına karar verildiği, böylece ilk aşı haftasının Ekim 2005 tarihinde yapıldığı anımsatılarak, Türkiye'nin bu zamana kadar düzenlenen beş ''Avrupa Aşı Haftası'' etkinliğine katıldığı belirtildi. 


     DSÖ Avrupa Bölgesi tarafından 23 Nisan-30 Nisan 2011 tarihlerinde düzenlenmesine karar verilen ''Altıncı Avrupa Aşı Haftası''nda ana temanın aşı ile korunulabilir hastalıkların tehdidine karşı iş birliği yapılarak çözümler bulunması va bağışıklamanın hedeflerine ulaşılmasının ne kadar önemli olduğunun vurgulanması olarak belirlendiği dile getirildi. 
     Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 


     ''Sağlık personelimizin başarılı çalışmaları, anne ve babaların çocuklarını aşılatmaları konusundaki duyarlılıkları sonucunda yüksek aşılama yüzdelerine ulaşılmış ve bunun sonucunda ülkemizde aşı ile korunulabilir hastalıkların sayısı ve bu hastalıkların yol açtığı ölümler oldukça azalmıştır. Bununla birlikte söz edilen hastalıkların aşılama yoluyla tamamen yok edilmesi de mümkündür. 


     Ülkemizde gerçekleştirilecek Altıncı Avrupa Aşı Haftası etkinliklerinde toplumun aşılama konusunda farkındalığının ve duyarlılığının artırılması, 0-5 yaş arası eksik aşılı ve aşısız çocukların aşılarının tamamlanması hedeflenmektedir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın aşılarını yaptırmak tüm anne babaların çocuklarına karşı bir görevidir. Çünkü aşılanmak çocuklar için bir haktır.''

eksik
aşılar
tamamlanacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir