Medimagazin logo

Eğitimini bir yıl dondurdu

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Somalili Ayşe Muhudin Muhammed (22), Türkiye'nin ülkesine başlattığı yardım kampanyasına destek olmak için okulunu 1 yıl dondurup geldiği Somali'de, Türk doktorlar ile hastaların anlaşmasına yardım ediyor.
Eğitimini bir yıl dondurdu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'nin açlık ve kuraklıkla boğuşan Somali'ye başlattığı yardım çalışmaları Somali halkının gönlünü fethetti. Türkiye'nin bu örnek davranışından etkilenen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Somalili Ayşe Muhudin Muhammed de okuluna 1 yıl ara vererek, yardım çalışmalarına katkı vermek için ülkesine döndü.

Somali'de Türk Sağlık Bakanlığı tarafından açılan 2 sahra hastanesinde görev yapan 35 Türk sağlık personeline tercümanlık konusunda yardım eden Ayşe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında üniversite eğitimi için gittiği Türkiye'de Türkçe öğrendiğini belirtti.

Ayşe, 2011 yılının Ağustos ayında Türk kurumlarının Mogadişu'ya gelmesinin ardından burada Türkçe bilen kişilere ihtiyaç duyulduğunu hatırlatarak, kendisinin de bunun üzerine ülkesine döndüğünü kaydetti.

Yaklaşık 5 ay önce döndüğü ülkesinde doktorlar ile hastaların anlaşmasına yardımcı olduğunu anlatan Ayşe, Türk ekiplere yardımcı olduğu için mutluluk duyduğunu söyledi.

Ara verdiği eğitimine gelecek yıl devam etmeyi düşündüğünü belirten Ayşe, ''Somali'de çok sayıda doktor ihtiyacı var. Ben de okulumu bitirip ülkeme geri dönmek istiyorum. Burada vatandaşlarım için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım'' dedi.

Ayşe, Somali halkının da Türkiye'nin kendilerinin yanında olduğu için çok mutlu olduğunu ifade ederek, halkın Türklere karşı büyük bir sevgi duyduğunu vurguladı.

Ayşe Muhudin Muhammed, ''Somalililer kendilerine yapılan bu hizmetlerden çok memnun. Sokaklarda halk 'Türk halkı kaybettiğimiz kardeşlerimizdir, bunu biz geri kazandık ve bir daha kaybetmeyeceğiz' diyor'' diye konuştu.

-Doktorlar memnun-

Somali'deki Türk sahra hastanelerinin başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Musa Temel de Ayşe'nin kendilerine her konuda yardımcı olduğunu kaydetti.

Ayşe'nin çok güzel Türkçe konuştuğunu anlatan Temel, şöyle devam etti:

''Ayşe'nin tıp fakültesi öğrencisi olması bizleri her konuda rahatlatıyor. Hastalarla ve hastanedeki Somalili personel ile ilişkilerimizde yardımcı oluyor. Hükümet yetkilileriyle diyaloğumuzu sağladığı için tüm işlerimizi rahatlatıyor. Ayşe olmasaydı burada dil ve anlaşma konusunda büyük sıkıntılar çekerdik. Somali'de Ayşe'nin olması sayesinde kendi insanlarımızla konuşuyormuş gibi rahat görev yapıyoruz.''

Temel ayrıca, Somali'deki Türk hastanelerinin 20 Ağustos 2011'den bu yana 8 farklı branşta günde bin ile bin 200 hastaya hizmet verdiğini sözlerine ekledi.

eğitimini
bir
yıl
dondurdu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir