Medimagazin logo

"Eczane açmak adeta hayal olacak"

Yeni eczacılık yasası büyük kentlerde eczane açmayı neredeyse imkansızlaştırıyor
Kaynak: Mert İNAN / VATAN HABER MERKEZİ
"Eczane açmak adeta hayal olacak"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

3500 kişiye bir eczane kuralı bu kentlere uzun bir süre eczane açmayı engelleyecek. İstanbul’da 1600 kişiye, Doğu ve Güneydoğu’da ise 7 bin kişiye bir eczane düşüyor.

TBMM Sağlık Aile ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşülen Eczacılık Yasa Teklifi, eczacılar tarafından geçer not aldı. Yeni yasal düzenleme eczanelere bir takım yenilikler getiriyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde 1400 kişiye bir eczane düştüğünü belirten Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak; “Bu rakam doğu illerinde 7 bin kişiye bir eczane oranında. Gelecek yıl eczacılık fakültesine girip, mezun olanların batıdaki büyükşehirlerde eczane açması çok zorlaşacak. İstanbul, Ankara, İzmir’de 6-7 yıl sonra eczane açmak adeta hayal olacak” diyor.

Batıda açmak hayal olacak

Yeni yasa teklifini içerik olarak benimsediklerini dile getiren Çolak, “Veteriner aşı ve serumları dışındaki kedi-köpek gibi hayvan ilaçları eczanelerde satılıyor. 1995 yılında çıkan bir yasa ile veterinerler de bu ilaçları satmaya başladı. İlacı reçete edenle ilaç yazan kişilerin aynı kişiler olmasını yaklaşım olarak doğru bulmuyoruz. Veteriner ilaçlarının sadece eczaneden satılması gerektiğini düşünüyoruz. Tarım ve hayvancılık alanında kullanılan ve çok büyük oranda zehir ihtiva eden ürünler ise eczaneler satmayacak. Daha çok ev kullanımına yönelik sinek, karınca ve böcek ilaçlarının satışı yapılacak” dedi.

Mezunlar staj yapacak

“Dünya ortalaması göz önüne alındığında özellikle Avrupa ülkelerinde 3 bin 500 kişiye bir eczane düşüyor. Türkiye’nin batısındaki İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde 1400 kişiye bir eczane düşmekte. Doğu ve Güneydoğu illerinde ise 7 bin kişiye bir eczane düşüyor. Dağılımın ve yaygın hizmetin dengeli olması gerekiyor. Avrupa’da eczaneler arası mesafe kriteri söz konusu. Türkiye’de bu durum göz önüne alınmıyor. Gelecek yıldan itibaren eczacılık fakültesine giren ve mezun olanlar tercihini İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirleriden yana değil, Doğu ve İç Anadolu’dan yana kullanmak zorunda kalacak. Batıdaki iller için ruhsat almak çok zorlaşacak. İstanbul’da eczane açmak hayal olacak denebilir. Ancak mevcut eczalenelere dokunulmayacak. Eczacının bir kereye mahsus istediği yerde eczane hakkı, devretme hakkı ve nakil hakkı bulunuyor. Türkiye’de 24 bin 500 eczane bulunuyor. Bu rakam Fransa, İngiltere ve Almanya’daki eczane sayısından fazla. Bizim ülkemizde eczane doyumu söz konusu.

“Fransa’nın başkenti Paris’te 40 yıldır eczane açılmıyor. Türkiye’deki ilaç tüketimine harcanan para fazla değil. Yunanistan’da bir kişinin yıllık ortalama ilaç harcaması 300 dolar seviyesinde. Bizdeki rakam ise 140 dolar. 2001-2003 yıllarında nüfusun yüzde 2.1’i doktora giderken, şu an bu rakam 7.8’e ulaşmış durumda. Türkiye’de 10 yıl önce 7 eczacılık fakültesi vardı. Bu sayı 23’e çıktı. Fakülteden mezun olan pekçok kişi eczane açmak istiyor. 10 yıl önce 450 mezun verirken, şimdi 1700 mezun veriliyor. Böyle devam ederse işsizlik sayısında patlama yaşanır.”

"eczane
açmak
adeta
hayal
olacak"
Yorum (6)
Ahmet
eski eczacılar katlarına kat, yatlarına yat katsın diye yeni mezunlar çırak olsun.. olsun bakalım. sanırım eczacılar da bir zamanlar hakim ve savcılarda olduğu gibi vicdan ve cüzdan arasına sıkıştılar.
0
Cevapla
emre ünal
o kadar şey yapılıyor da emeklilik işine el atılmıyor!!!Acaba niye?
0
Cevapla
Adnan Öbek
Hukukun üstünlüğü mü borusu ötenin üstünlüğü mü ? O zaman, her mesleğe ve her ticari üniteye sınır konsun.. Yakında taxiciler de olduğu gibi hava parası bol satışlar başlar ?!
0
Cevapla
dr yalçın
yok 3500 kişiye bir eczane düşecekmiş de miş.kardeşim size ne.parası olan, gözü kesen gider eczane açar.kazanır ya da iflas eder.sizi neden ilgilendiriyor.gene tuhaf kokular çıkmaya başladı.
0
Cevapla
Güzel Fikirli
Veterinerler ilacı muayenehanesinde satabiliyorsa doktorlar niye satamasın. Onların başı kelmi??? Gerçi cogu zamanla kelleşiyor ama olsundu. Doktorlarda MUAYENEHANE'DE ilac satabilsin. Honkong'da bu mümkün mesela.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir