Medimagazin logo

Düzce rekora koşuyor! Yılın ilk 3 ayında 400 bin nüfuslu şehirde 1 milyondan fazla hasta bakıldı

Düzce’de hastaneye başvuru oranlarında rekora koşuyor. Nüfusu 400 bin olan Düzce’de 2022 yılının ilk 3 ayında 1 milyon fazla hasta doktora başvurdu. Başvuruların bu şekilde seyretmesi halinde Düzce, yıl sonuna kadar nüfusunun 10 katı kadar hasta bakmış olacak.
Kaynak: İHA - Selçuk Akyol – Enes Bektaş
Düzce rekora koşuyor! Yılın ilk 3 ayında 400 bin nüfuslu şehirde 1 milyondan fazla hasta bakıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Düzce’de hastaneye başvuru oranlarında rekora koşuyor. Yalnızca 2022 yılının ilk 3 ayında 400 bin nüfuslu şehirde, 1 milyondan fazla hasta Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlara başvuru yaptı.  Türkiye çapında diğer sağlık kuruluşlarında nüfusun yaklaşık olarak 8 katı kadar başvuru yapıldığı düşünüldüğünde, Düzce'de yıl sonuna kadar hastanelere başvurunun 4 milyon olması halinde sağlık kuruluşlarına başvuru oranı nüfusunun 10 katına ulaşacak.

Geçen yıl ise sağlık kuruluşlarına başvuru sayısı pandeminin etkisine rağmen 2 milyon 400 bin olmuştu.

“2021 yılında 2 milyon 600 bin poliklinik yapıldı”

Sağlık kuruluşlarına başvuran hasta sayıları hakkında bilgiler veren Düzce Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, “2018 yılından bu yana hekim sayımızı belirli bir seviyede artırdık. Burada 140 hekimden 200’lere kadar ulaştık. Bunun neticesinde baktığımız hasta sayısı da, hekim sayısına dengeli olarak artış gösteriyor. 2021 yılında il genelinde 2 milyon 400 bin hasta muayene edildi. Bu rakamın 1 milyon 200 bini Atatürk Devlet Hastanesinde bakıldı. 1 milyon 400 binde aile hekimliklerinde bakıldı. Bunun yanı sıra oran olarak baktığımız zaman ilimizin nüfusunu 400 bin olarak düşündüğümüzde bir hasta 8.8 kere ilimizdeki sağlık tesislerini ziyaret ettiğini, tedavi ve hizmet aldığını görmekteyiz” dedi.

 

Dr. Yasin Yılmaz

 

“4 bin hasta 30 bin ziyaretle evde sağlık hizmeti aldı”

Evde sağlık hizmetleri ile ilgili bilgiler veren Dr. Yasin Yılmaz, acil sağlık ekiplerinin 41 bin vakayı hastanelere taşıdığını, evde sağlık hizmetlerinde ise 30 bin ziyaret gerçekleştirildiğini ifade etti. Düzce Sağlık Müdürü Yılmaz; “Ayrıca acil sağlık hizmetlerimizde var. Burada da 40 ile 41 bin civarında vatandaşımıza evinden ya da olay yerinden, kaza mahallinden alıp hastanelerimize nakil yapmış ekiplerimiz. Buda çok önemli bir hizmet. Yaklaşık 19 istasyon, 40’ın üzerinde ambulans ile arkadaşlarımız acil sağlık hizmetini yürütmeye çalışıyor. Bunun yanında olmazsa olmaz çok önem verdiğimiz Kanuni Sultan Süleyman’dan itibaren uygulanan evde sağlık hizmeti. Burada da 30 bin civarında ev ziyareti gerçekleştirdik. Yaklaşık 4 bin hastaya ulaşmışız ancak evde bakım hizmeti alan hastalarımız tedavi oluyor ve zaman zaman iyileşiyorlar. İyileşen vatandaşlarımız ise evde bakım hizmetinden çıkartılıyorlar. Burada toplamda baktığımızda sağlık hizmetinin yüzde 65 gibi bir oranı Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinden alındığını görmekteyiz” dedi.

2022 Yılının ilk 3 ayında 1 milyondan fazla hastaya baktık”

Düzce’de 2022 yılında ise pandeminin etkisini azaltmasıyla birlikte sağlık kuruluşlarına ilk 3 ayda yoğun bir başvuru olduğunu belirten Dr. Yasin Yılmaz, "2021 yılında pandemi ile ilgili bir takım çalışmalarımız oldu. Bu istatistiklere onlar dahil değil. Filiyasyon hizmetleri ve aşılama hizmetleri az önce saydığımız rakamlara dahil değil. 2022 yılında pandeminin hafiflemesiyle birlikte ile vermiş olduğumuz katma değeri olan çalışmalarımızda devam ediyor. 2022 yılının ilk 3 ayında yaklaşık 1 milyon üzerinde hasta 3 aylık süreçte sağlık tesislerinden hizmet almışlar. Burada özellikle vatandaşlarımıza vermiş olduğumuz hizmetin kalitesini ve çeşitliliğini artırma noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Burada Düzceli vatandaşlarımızın bizleri kalplerine alması ile el birliğiyle hep birlikte çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Düzce'de yaklaşık 250 bin kişi acil servise müracaat etti. En çok ziyaret acil servise gerçekleştirilirken, dahiliye ve ortopedi sırasıyla takip etti.

düzce
hasta
hastaneye başvuru
nüfus
dr. yasin yılmaz
Yorum (22)
Ekrem BİR
MİLLET GERÇEKTEN HASTA
19
Cevapla
Kamil Tas
Övünülecek birşeymiş gibi anlatılıyor. Adam tedavi olamıyor ki ortalama 5 defa hastaneye gitmiş. Performansa dayalı biten bir sağlık sisteminin saçma sapan sonuçlarıdır...
9
Cevapla
köfte ekmek
her ne kadar yorumlarım yayınlanmasa da son kez deniyorum. bu bir rekor mudur yani? tedavi basari orani degil. sağkalim degil. neymis şu nufusa bu kadar muayene. tebrikler yalova bakanımızın gönlünden gecen zam(yersen) ilk size gelecek ve yanında madalya verecekler.
13
Cevapla
Uz.
Bu iyi bir şey mi şimdi?!! Haberi bir kez daha okudum, yanlış mı anladım diye!!! Çok özellikli bir hasta grubu, işlem veya ameliyat olsa anlarım da "şu" kadar hasta girişi oldu medyaya yansıtmak da bir tuhaf... Böyle bir durumda koruyucu hizmetlerimiz eksik olduğu ya da aile sağlığı merkezlerimiz işlevselliğini yitirdiği için kaygılanmalıyız mı acaba? Şehirdeki diğer hastanelere gidenleri de hesaba katınca bu kadar hastalıklı bir toplum oluşumuz endişe verici maalesef. Derhal sağlıklı yaşam için, kazaları (trafik, ev, iş) önlemek için seferberlik başlatmalıyız.
24
Cevapla
Surgeon
Bir hasta 9 kere hastaneye gelmişse bu övünülecek bir durum değildir..tam aksine sistemde bir sıkıntı olduğunun gostergesidir
28
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir