Medimagazin logo

Dünyanın ilk böbrek naklini gerçekleştiren Joseph E. Murray hayatını kaybetti

Dünyanın ilk başarılı böbrek naklini gerçekleştiren ve bu alanda yaptığı öncü çalışmalarla Nobel ödülü kazanan Dr. Joseph E. Murray, 93 yaşında Boston'da hayatını kaybetti.
Dünyanın ilk böbrek naklini gerçekleştiren Joseph E. Murray hayatını kaybetti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BOSTON-Brigham ve Kadın Hastanesi sözcüsü Tom Langford, Murray'in ölümünü doğruladı, ancak ölüm nedeni hakkında bilgi vermedi.
    

Dr. Murray ve ekibi, 1950'li yılların başında başarılı bir organ nakli yapılamaması üzerine araştırmalara başladı. Ekip, önce köpekler üzerinde böbrek nakli ile ilgili çalışmalar yaptı. 1954 yılının Aralık ayında o zamana kadar böbrek naklinde aşılamamış bir sorun olan doku uyuşmazlığını, tek yumurta ikizleri arasında yaptığı böbrek nakli ile ilk defa aşarak başarılı bir operasyon gerçekleştirdi.
    

23 yaşındaki Robert Herrick, böbrek yetmezliği olan ikiz kardeşi Richard Herrick'e böbreğini bağışlamış ve bir ilke imza atmıştı.
    

Richard, başarılı geçen ameliyatının ardından hastanede tanıştığı bir hemşireyle evlendi, 2 çocuğu oldu ve ameliyattan 8 yıl sonra hayatını kaybetti. Robert Herrick ise halen hayatta.
    

Joseph E. Murray, 1990 yılında organ ve hücre transplantasyonu ile ilgili keşiflerinden dolayı Nobel Tıp Ödülü'nü kazanmıştı.

dünyanın
ilk
böbrek
naklini
gerçekleştiren
joseph
e.
murray
hayatını
kaybetti
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir