Medimagazin logo

Dünyada Harvard, Türkiye’de Hacettepe ilk sırada!

Dünyadaki çeşitli sıralama kuruluşları gibi Türkiye’de de URAP “üniversiteleri” sıralıyor. Üniversiteleriilk 2 bine göre sıralayan URAP’ın sonuçlarına göre dünyada Harvard birinci Türkiye’de ise Hacettepe.
Dünyada Harvard, Türkiye’de Hacettepe ilk sırada!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP Laboratuvarı’nın “Dünyanın Akademik Performansı En Yüksek 2000 Üniversitesi” sıralamasında Harvard Üniversitesi, Türkiye özel sıralamasında ise Hacettepe Üniversitesi ilk sırada yer aldı. URAP, 2010’dan bu yana sıralama yapıyor. Türkiye özel sıralamasında 125 üniversite yer aldı.

Dünya sıralamasında Harvard en yüksek akademik performansa sahip üniversite oldu. Bu üniversiteyi John Hopkins, Toronto, Stanford, UC Berkeley izledi. Dünyanın ilk 20 üniversitesi arasında ABD’den 14, İngiltere’den 4, Kanada ve Japonya’dan birer üniversite yer aldı.

URAP Koordinatörü Prof. Dr. Ural Akbulut sıralama kriterlerinin; öğretimüyesi başına düşen yayın sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplambilimsel doküman sayısı, kişi başına düşen toplamdoküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, kişi başına düşen öğrenci sayısı gibi bilimsel üretkenliğe dayanan 9 performansa dayandığını söyledi. Dünyanın ilk bin üniversitesi arasında 19, ilk 2 bin arasında 73 Türk üniversitesi yer aldı. Türkiye’den ilk 500 arasına İstanbul (417), Hacettepe (458), ODTÜ (474) ve Ege (486) üniversiteleri girdi.

dünyada
harvard
türkiye’de
hacettepe
ilk
sırada!
Yorum (1)
aydin sinal
URAP bide futbola el atsa;Milli takimi 60 siradan 20 siraya indirse.....misirdaki sagir sultan bile bilirki Türkiyedeki yapilan!!yayinlan Ilmi !! makalelerin kesip yapistirma-arapcasi intihalmiydi ne?-oldugunu,bir ilmi makale onbinlerce euroya,dolara malolur,ekip isidir günde 16 saat calismasi lazimdir,Türkiyede bu ise ayrilan para yoktur,ekip yoktur zaten vakitte yoktur.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir