Medimagazin logo

DSÖ'den sağlık alanında 'yapay zeka' uyarısı: ChatGPT gibi uygulamalara dikkat edin!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sağlık alanında ChatGPT gibi uygulamaların kullanımında dikkatli olunması çağrısı yaptı.
Kaynak: AA
DSÖ'den sağlık alanında 'yapay zeka' uyarısı: ChatGPT gibi uygulamalara dikkat edin!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, yapay zekanın, hastalığın teşhisi gibi sağlık alanında kullanımının yaygınlaştığına işaret edildi.

Açıklamada, ChatGPT, Google Bard gibi Büyük Dil Modellerinin (LLM) yetersiz şartlara sahip ortamlarda hastalığın teşhisine yardımcı olmasının yanı sıra beraberinde riskler de barındırdığı için kullanımında dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

DSÖ'nün, sağlık çalışmalarına katkı sağlaması için LLM kullanılması konusunda "hevesli" olduğu vurgulanan açıklamada, ancak test edilmemiş sistemlerin hızla benimsenmesinin hataya yol açabileceği ve hastalara zarar verebileceği kaydedildi.

Açıklamada, LLM'in tutarlı şekilde uygulanmadığına dair endişelerin bulunduğu ve bu uygulamanın yapay zekaya olan güveni de aşındırabileceği aktarıldı.

Söz konusu teknolojilerin güvenli, etkili ve etik yollarla kullanılması için titizlik gerektiğine işaret edilen açıklamada, yapay zekanın beslenmesi için kullanılan verilerin yanıltıcı veya yanlış bilgiler üretebileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Açıklamada, LLM'nin, halk için güvenilir sağlık bilgilerinden ayırt edilmesi zor olan metin, ses veya video içeriği şeklinde oldukça ikna edici dezenformasyon üretmek ve yaymak için kötüye kullanılabileceği vurgulandı.

yapay zeka
chatgpt
dso
saglik
Yorum (1)
nevzat kulukçu
chatgpt'ye sordum who'yu nasıl bilirsin diye. benim şahsi fikrim olamaz ben bilgisayar programıyım ama pek çok insan olumlu fikir sahibi dedi. ''yine de dikkatli olun'' dedi.
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir