Medimagazin logo

DSÖ'den Davos'ta 'Hastalık X' uyarısı: Hazırlıksız yakalanmamalıyız

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, "X hastalığına karşı hazır olun" uyarısında bulunarak, ülkelerin bu ortak düşmanı ele almak için mayıs ayına kadar pandemi anlaşmasına varmalarını umduğunu dile getirdi.
Kaynak: haberturk.com
DSÖ'den Davos'ta 'Hastalık X' uyarısı: Hazırlıksız yakalanmamalıyız
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, COVID-19'dan 20 kat daha ölümcül olduğu iddia edilen X hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ghebreyesus, X hastalığına karşı hazırlıklı olmanın önemini vurgulayarak, ülkelerin bu ortak düşmanı ele almak üzere bu mayıs ayına kadar bir pandemi anlaşmasına varmalarını umduğunu ifade etti.

İlk kez 2018'de bir terim olarak kullanıldı

Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, "Pandemi anlaşması, karşılaştığımız tüm zorlukları ve tüm çözümleri bir araya getirebilir" dedi.

Bilinmeyen bir hastalık olan X hastalığının 2018'de ilk kez bir terim olarak kullanıldığını söyleyen Ghebreyesus, olabilecek bilinmeyen şeyler olduğunu ve herhangi bir şeyin olmasının "eğer" değil "ne zaman" meselesi olduğunu belirtti.

"Hazırlıksız yakalanmamalıyız"

"Hastalık X'e Hazırlanmak" başlıklı bir panelde konuşan Ghebreyesus, "Bazı şeylere karşı hazırlıksız yakalanmamalıyız, bazı bilinmeyen şeylere de hazırlanabiliriz" dedi.

Ghebreyesus, COVID-19'un ilk "X hastalığı" olabileceğini ve bilim insanları ile uzmanların bu deneyimden aktif bir şekilde ders çıkarabileceğini söyledi.

X hastalığına karşı hazırlıksız olunması durumunda, bu ölçekte bir hastalığın, DSÖ'ye göre 7 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan COVID-19'da yaşanılanlardan daha fazla hasara neden olmasının muhtemel olduğu kaydedildi.

Ghebreyesus, DSÖ'nün diğer küresel kuruluşlarla ortaklaşa bir sonraki büyük pandemi veya salgına hazırlık için halihazırda girişimlerde bulunduğunu söyledi ve şöyle devam etti: "Bu çabalar arasında kaynaklara sahip ülkelere yardımcı olmak için pandemi fonu, düşük gelirli ülkeler için aşı eşitliğini sağlamak için mRNA aşı teknolojisi transfer merkezi ve ülkeler arasında işbirliğine dayalı gözetimi geliştirmek için pandemi ve salgın istihbarat merkezi bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

dunya saglik orgutu
tedros ghebreyesus
hastalik x
davos
Yorum (5)
nevzat kulukçu
hidroksiklorokin, favipravir, actemra işe yaramaz dedik ''cahil köylü'' dediler. aşılar şüpheli dedik ''aşı karşıtı'' dediler. covid fragmandı dedik ''çomar'' dediler. hazır ol, kolları sıva bekle. uluslararası büyük şirketler yine insanlığı kurtaracaktır.
5
Cevapla
yavuz ergün
allah a bi̇n şükür favi̇pi̇ravi̇r hem hastalarimizi hem de beni̇, annemi̇, babami korudu ve aşilarimiz sayesi̇nde gayet rahat geçi̇rdi̇k covi̇d,i̇, zaten mortali̇te öyle bi̇r düştü ki̇ doktor olan herkes anladi gerçeği̇ ama bazi cahi̇ller madem aşi öldürdü ölümler nasil azaldi di̇yemi̇yor....
2
Cevapla
doktorcuk
boşuna faydasız yan etkisi yükse ilaçları avuc avuc yutturdular bize , daha kötü olduk. aşıların göründüğünden çok daha fazla yan etkisi olduğunu gözlemliyoruz. everybody knows....
1
Cevapla
nevzat kulukçu
@yavuz ergün favipravir'in bir işe yaramadığını tüm dünya sonra bizzat bizim bakan açıkladı ve tedavideki yeri terk edildi. sen plasebo yaşamışsın kardeşim. boş kapsül de verseler iyileşecekmişsin.
2
Cevapla
uzmdryavuzergun@hotmail.com
benim muhatabım bilimsel cevaplar, pandemide ölü sayısını bile yakalandıktan sonra itiraf eden esnaf zihniyeti değil, siz de değilsiniz nevzat... aşı da ilaçlar da antikorlar da sadece trump ta değil milyarlarca insanda ölüm sayısını düşürdü, covid pıhtılaşmayı artırır tâbi kalp krizini de
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir