Medimagazin logo

DSÖ: Gazze'de tahliye edilmesi gereken 8 bin hasta var

Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada tahmini 8 bin hastanın Gazze Şeridi'nden tahliye edilmesi gerektiğini belirtti. Örgüt şu ana kadar çok az kişinin kuşatma altındaki bölgeden tahliye edilmiş olmasının hayal kırıklığı yarattığını vurguladı.
Kaynak: ntv.com.tr
DSÖ: Gazze'de tahliye edilmesi gereken 8 bin hasta var
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünya Sağlık Örgütü, hastaların Gazze'den çıkarılmasının savaş bölgesinde faaliyetlerini sürdürmekte zorlanan sağlık görevlileri ve hastaneler üzerindeki baskıyı hafifleteceğini açıkladı.

DSÖ'nün Filistin topraklarındaki temsilcisi Rik Peeperkorn, Kudüs'ten video bağlantısı aracılığıyla Cenevre'de düzenlenen basın toplantısında, "8 bin Gazzelinin bölgeden tahliye edilmesi gerektiğini tahmin ediyoruz" dedi.

Bahsedilen 8 bin hastadan 6 bininin çatışma sırasında yaralandığını, bunların arasında çok sayıda travma yaralanması, yanık ve amputasyon bulunan hastaların olduğunu söyledi.

Diğer 2 bin hastanın ise düzenli hasta olduğunu, savaş başlamadan önce günde 50 ila 100 hastanın Gazze'den Doğu Kudüs ve Batı Şeria'ya yönlendirildiğini ve yaklaşık yarısının kanser hastası olduğunu belirtti.

Saldırıların başladığı 7 Ekim ile 20 Şubat tarihleri ​​arasında tıbbi tedavi için Gazze dışına yalnızca 2 bin 293 hasta sevk edildi.

Gazze Şeridi'ndeki 36 hastaneden 23'ünün çalışmadığı, geri kalanının ise kısmen ya da çok az çalışır durumda olduğu bildirildi.

"Gazze'nin kuzeyindeki 2 yaş altı her 6 çocuktan 1'i akut yetersiz beslenme sorunu yaşıyor"

Diğer taraftan Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Filistin Temsilcisi Rik Peeperkorn, BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısına çevrim içi katılarak değerlendirmelerde bulundu.

DSÖ'nün, Gazze'nin kuzeyindeki Şifa Hastanesi'ne 22 Ocak'tan sonra ilk kez 1 Mart'ta ulaşabildiğini belirten Peeperkorn, buraya 19 bin litre yakıt, 150 hasta için hayat kurtarıcı malzeme ve şiddetli akut yetersiz beslenme yaşayan 50 çocuğun tedavisi için malzemeler ulaştırıldığını aktardı.

Peeperkorn, Gazze'deki sadece 12 hastanenin kısmi hizmet verebildiğini ve 23'ünün kapalı olduğunu vurgulayarak, "8 binden fazla kişinin sağlık nedeniyle Gazze dışına sevk edilmesi gerekiyor. 7 Ekim-20 Şubat tarihleri arasında yalnızca 2 bin 293 kişi tedavi amacıyla dışarıya sevk edildi." bilgisini verdi.

Gazze'de yaşanan açlık nedeniyle 16 çocuğun yaşamını yitirdiğinin altını çizen Peeperkorn, Gazze'nin kuzeyindeki barınak ve sağlık merkezlerinden yapılan beslenme taramaların 2 yaşın altındaki her 6 çocuktan 1'inin akut yetersiz beslendiğini ortaya çıkardığını kaydetti.

Peeperkorn, Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde yapılan aynı taramalarda, 2 yaşın altındaki çocukların yüzde 5'inin akut yetersiz beslendiğinin belirlendiğini belirtti.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder ise Gazze'nin kuzeyinde yaşanan çocuk ölümlerine dikkati çekerken, "Uzun zamandır korktuğumuz ölümleri (açlık nedeniyle) görüyoruz. Bu ölümlerin hızla artmaya devam ettiğini göreceğiz." dedi.

Gazze Şeridi'ndeki sağlık yetkililerinin açıkladığı son verilere göre, 4 Mart itibarıyla yetersiz beslenme nedeniyle yaşamını yitiren çocuk sayısı 16'ya ulaştı.

gazze
hasta
tahliye
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir