Medimagazin logo
Dr.Kazancıgil'in halk sağlığına adadığı ömrü kitaplaştırıldı
Halk sağlığı alanında yaptığı çalışmalarla tanınan 90 yaşındaki Doktor Ratip Kazancıgil'in hayatı kitap haline getirildi.
Kaynak: CİHAN -
Dr.Kazancıgil'in halk sağlığına adadığı ömrü kitaplaştırıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

EDİRNE- Edirne'ye ve halk sağlığına ömrünü adayan Kazancıgil'ın yaptığı hizmetlerin gelecek kuşaklara aktarılması için meslektaşı önemli bir çalışma yaptı.


Kazancıgil'in hayatı, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Murat Tuğrul ve Öğretim Görevlisi Nilüfer Gökçe tarafından kitaplaştırıldı. 'Yaşamının 90. Yılında Dr. Ratip Kazancıgil'e Armağan' ve 'Edirne'ye ve Halk Sağlığına Adanmış Bir Ömür: Dr. Ratip Kazancıgil' isimli kitapların tanıtımı yapıldı.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Murat Tuğrul, Ratip Hoca'nın hayatının gelecek nesillere aktarılması için bu çalışmayı yaptıklarını söyledi.

Öğretim Görevlisi Nilüfer Gökçe, hazırlanan kitabın sadece Ratip Hoca'nın hayatını anlatmakla kalmadığını, aynı zamanda bir dönemin Edirne'sine ışık tuttuğunu söyledi.

Gökçe, "Ratip Kazancıgil, Tıp Talebe Yurdu'ndan yetişmiştir. O dönemin tıp eğitimi, Almanya'dan gelen tıp fakültesi hocaları ve bunların eğitimleri hakkında geniş bilgiler bulacaksınız bu kitapta. Ayrıca, yine 30, 40'lı yılların özellikle II. Dünya Savaşı yıllarının Aydın'ı ve orada sıtma ile yapılan mücadeleleri bulacaksınız. Halkla yaptıkları işbirliği sonucunda Sıtma'yı yendikleri, Aydın'ı Sıtma'dan nasıl arındırdıklarını Edirne'de sıtma savaş çalışmalarını göreceksiniz." dedi.


DOKTOR KAZANCIGİL KİMDİR?

Doktor Ratip Kazancıgil, 1920 yılında Malatya'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. 1944 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1946 yılında ilk resmi görevi için Aydın'a tayin oldu. 1950 yılında Edirne'ye Trakya Sıtma Savaş Bölge Başkanlığı'nda atandı. 1963 yılında Bölge Sıtma Savaş Bölge Başkanlığı yanında Edirne Sağlık ve Sosyal Yardım Müdürlüğü görevine getirildi. 1968 yılında İl Sağlık Müdürü görevine getirildi. 1978 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Kürsüsü'nde Tıp Tarihi dalında Tıp Bilimleri alanında doktorasını tamamladı.

1985 yılında yaş haddinden il sağlık müdürlüğü görevinden emekliye ayrılarak, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalı Başkanlığı'na Yardımcı Doçent kadrosu ile alındı ve buradan emekliye ayrıldı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve derneklerde görev alan Kazancıgil'in 25 civarında yayınmış kitabı ve 100'ün üzerinde makalesi bulunuyor.

ratip kazancıgil
kitap tanıtımı
halk sağlığı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300