Medimagazin logo
Dondurularak hayata döndü
İngiltere'de ameliyat olduktan sonra kalp atış hızı aniden yükselen 16 haftalık bebek, 4 gün boyunca dondurularak hayata döndürüldü.
Dondurularak hayata döndü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
İngiltere'de ameliyat olduktan sonra kalp atış hızı aniden yükselen 16 haftalık bebek, 4 gün boyunca dondurularak hayata döndürüldü.

Normal bir hamilelik yaşayan Donna Link-Emery, doğum yaptıktan sonra oğlu Finley Burton'ın hiç kilo almadığını ve nefes problemi yaşadığını farketti. Hastaneye gittiğinde doktorlar bebeğin kalbinde büyük bir delik ve aort damarında bir daralma farketti. Finley hemen ameliyata alındı.

Yapılan iki operasyonun ardından bebeğin kalbinde bu kez başka bir problem başgösterdi. Kalp atış hızı neredeyse dakikada 200'e yükselmişti. Finley hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıyaydı.

Doktorları zor bir karar bekliyordu. Ya bebeği kaybedeceklerdi ya da uygulayacakları yöntemle birlikte bir mucizenin de gerçekleşmesini bekleyeceklerdi.

Karar alındı ve yöntem uygulandı. Finley içinde soğutucu bir ped olan kuvöze yatırıldı ve bebeğin vücut ısısı 37 dereceden 33 dereceye düşürüldü. Bebek o şekilde yani vücut ısısı 33 dereceye sabit olarak 4 gün boyunca tutuldu.

Dördüncü günün sonunda Finley'in kalbi normale döndü. Kalbi normala dönünce doktorlar bebeğin vücut ısısını yeniden normale yükseltti.

Bu yöntem başarılı oldu, Finley'in gereğinden hızlı çarpan kalbi tekrar normal hızında atmaya başladı. 12 gün hastanede tutulduktan sonra taburcu edilen Finley şimdi çok sağlıklı.

Yaşadıklarının bir mucize olduğunu belirten anne Donna Link-Emery, "Finley'in kalbi o kadar hızlı atıyordu ki, onu kaybedeceğimizi düşünmeye başlamıştık" diyor.

Normal vücut ısısının 37 derece olduğunu belirten hastane yetkilileri, soğutma işleminin vücudun metabolizma hızını yavaşlatabileceğini ancak beyin gibi bütün büyük organları koruduğunu belirtiyor.

hurriyet.com.tr
dondurularak
hayata
döndü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300