Medimagazin logo

Dondurucu arızası 30 yıllık lösemi çalışmalarını yok etti

İsveç'te bir üniversitede onlarca yıldır toplanan çeşitli araştırma numuneleri Noel tatili sırasında yaşanan bir dondurucu arızası nedeniyle tamamen yok oldu. Örnekler arasında 30 yılı aşkın süredir yürütülen lösemiye yönelik çalışmaların da olduğu bildirildi.
Kaynak: ntv.com.tr
Dondurucu arızası 30 yıllık lösemi çalışmalarını yok etti
Fotoğraf: NTV
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İsveç'in Stokholm şehrinde bulunun Karolinska Institutet'te (KI) -190 derece sıcaklıkta sıvı nitrojenle soğutulan tanklarda saklanan numuneler dondurucularda yaşanan arıza nedeniyle yok oldu.

Enstitü, fizyoloji ve tıp alanında Nobel ödülünün kazananını seçmekle görevli Nobel Meclisi'ne ev sahipliği yapıyor.

Enstitünün Noel tatili olan 22 ve 23 Aralık tarihleri ​​arasında 16 kriyojenik tanka sıvı nitrojen tedarikinde kesinti yaşandı.

Tanklar ilave sıvı nitrojen olmadan dört gün boyunca dayanabilirken, beş gün boyunca nitrojensiz kaldılar ve bu da numunelerin tahrip olmasına yol açtı.

Enstitünün güney kampüsü dekanı Matti Sällberg, "Olay muhtemelen İsveç'te hayal edilebilecek en kötü zamanda, Noel Arifesinden sadece bir gün önce meydana geldi." dedi.

Örneklerin tahmini değeri 37 milyon sterlin

Bazı medya kuruluşları, kaybedilen numunelerin tahmini değerinin yaklaşık 500 milyon kron yani 37 milyon sterlin olduğunu bildirdi.

Sällberg, kaybedilen örneklerin değerine ilişkin resmi bir tahminin yapılmadığını ancak tutarın milyonlarla ifade edilebileceğini söyledi.

Açıklamaya göre arızadan en kötü etkilenen numuneler lösemi araştırmalarını içeren örnekler. Arıza sonucunda 30 yılı aşkın süredir hastalardan toplanan örneklerin tamamen yok olduğu kaydedildi.

Üniversitede iç soruşturma başlatılırken, herhangi bir sabotaj belirtisi olmamasına rağmen olay polise de bildirildi.


 

dondurucu arizasi
isvec
losemi
Yorum (5)
naci tosun
hic sasirmadim, noel zamani hayat durur haftalar oncesinde insanlar tatil moduna girer,
1
Cevapla
T
inanalım mı
1
Cevapla
Devrimci Derviş
bizim aşı merkezlerinin dolaplarında bile sürekli sıcaklık takibi varken bu kadar önemli bir konuda tedbirsiz kalmaları inanılacak gibi değil. şimdi isveç de mi bizi kıskanmaya başlayacak ?
1
Cevapla
tabip
yorum yaptıydım bi daha yapayım. i̇nanalım mı habere. bakmışlar bi sonuç yok, 30 sene paraları iç etmişler, davalardan yırtmak için yok etmişler.
1
Cevapla
nevzat kulukçu
nobel ödülünü bu sene kendilerine versinler.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir