Medimagazin logo

Domateslerde Hepatit A şoku

Fransa'da, Türkiye'den ithal edilen yarı kurutulmuş domateslerde Hepatit A tespit edildi.
Domateslerde Hepatit A şoku
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Fransa Sağlık Gözetim Enstitüsü, Fransa'da 2009'da rastlanan 59 Hepatit A vakasının Türkiye'den ithal edilen bu domateslere bağlı olduğunu açıkladı. Haftalık Bulaşıcı Hastalıklar Dergisi'nde (BEH) yayımlanan sonuçlara göre, vakalara Kasım 2009-Ocak 2010'da Orta Pireneler, Lot ve Batı Pireneler bölgelerinde rastlandı.
 
Virüsü kapanların tümünün aynı sandviç zincirine gittiği belirtildi. Söz konusu restoranın Türkiye'den dondurulmuş şekilde ithal edilen domateslerden sattığı belirlendi. Yapılan araştırma, Ocak başından Aralık sonuna kadar 8,5 ton kurutulmuş domates satıldığını gösterdi. Bu domateslerin son kullanma tarihinin Aralık sonu olduğu bildirildi.
 
İspanya, Belçika, İtalya, Lüksemburg ve İsviçre'ye de gönderilen kurutulmuş domateslerin bu ülkelerde hastalığa yol açmadığı belirtilirken, uzmanlar virüsün domateslere büyük olasılıkla Türkiye'de bulaştığını açıkladı.
Konuya ilişkin makale Fransız “Le Figaro” gazetesinin internet sitesinde yer alıyor.
domateslerde
hepatit
a
şoku
Yorum (2)
gölgelice
Bir hocamız söylemişti; "bir kişi eğer hepatit A ise makro veya mikro b.. yediğinin kesin delilidir" demişti. Ülkemizde daha çocukluk yaşlarında klinik/subklinik hepatit A seropozitiflik oranı %100 e yaklaştığına göre...Beklenmeyen bir durum değil ki, biz hepatit A'dan değil, sübvansiyonla bol bol sıkılan, böcek ilaçları ve gübre artıklarından korkuyoruz. Hani artık vatandaşın cebinden birilerinin ellerini çektiniz ya! bir de bu pislikleri domatesten çekseniz...
0
Cevapla
gölgelice
Ne büyük devletmişiz be...Koca koca devletler bile altınadn kalkamamış sigortayı icat etmişler. Sahi ya! herkes zaten sigortalı değil mi?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir