Medimagazin logo

Doktorlar, kurs için Zonguldak'ta maden ocağı gezdi

Zonguldak'ta düzenlenen bir kursa katılmak için kente gelen doktorlar, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait eğitim ocağını gezdi
Doktorlar, kurs için Zonguldak'ta maden ocağı gezdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
ZONGULDAK -AA- Zonguldak'ta düzenlenen bir kursa katılmak için kente gelen doktorlar, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait eğitim ocağını gezdi.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) ve Zonguldak Karaelmas Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği "Noninvazif Pozitif Amaçlı Ventilasyon Kursu"na katılan 18 doktor, madenci ceketi ve çizmesi giyip başlarına da baretlerini takarak eğitim ocağına girdi.

Ocakta görevli TTK Maden Yüksek Mühendisi Sefa Elibol, taş kömür ü ocaklarının jeolojik yapısı ve çalışma koşulları, iş güvenliği ve işçi sağlığı konularında gruba bilgi verdi.

Balkanlar ve Orta Doğu'nun en iyi eğitim veren hizmet ocağına sahip olduklarını anlatan Elibol, şunları kaydetti:
"Havzada 1 milyar 300 milyon ton civarında olduğu tahmin edilen taş kömürünün ekonomiye kazandırılması yönünde madenciler birçok zorluklara göğüs gererek üretimlerini aralıksız sürdürmektedirler. TTK'da yer altı meslek gruplarının hizmet içi eğitimlerinin verildiği 800 metre uzunluğundaki ocak, 1997'de AB'den sağlanan krediyle onarılmıştır. Ocak, kömür üretimindeki koşulları birebir yansıtmaktadır."

Maden ocağının kendisine ürkütücü geldiğini belirten gruptan göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Neslihan İlhan Mutluay, hissettiklerini şöyle anlattı:
"Burada çalışan insanların nasıl eziyet çektiklerini düşündüm ve çok duygulandım. Maden ocağında korkmadım ama zincirler çalışınca heyecanlandım, duygulandım. Değişik duygular içerisindeyim, anlatmakta zorlanıyorum. Ekmek parası için buraya inmek inmek cesaret ister ve maden işçileri bu cesareti gösteriyorlar. Madencilerin aldıkları paranın az olduğunu düşünüyorum."
doktorlar
kurs
için
zonguldak'ta
maden
ocağı
gezdi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir