Medimagazin logo

Doktorlar ilk rahim içi beyin ameliyatında başarılı oldu!

Araştırmacılar, beyindeki potansiyel olarak ölümcül bir vasküler malformasyonu düzeltmek, doğumdan sonra kalp yetmezliği ve beyin hasarını önlemek için türünün ilk örneği olan fetal prosedürü Stroke dergisinde yayınladılar
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Doktorlar ilk rahim içi beyin ameliyatında başarılı oldu!
Darren B. Orbach
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Stroke'ta bugün yayımlanan yeni araştırmaya göre, araştırmacılar ilk kez bir fetüsün beyninde Galen malformasyonu damarı adı verilen agresif bir vasküler malformasyonu doğumdan önce tedavi ederek potansiyel olarak ölümcül bir gelişimsel durumu onarmak için başarılı bir in-utero ameliyat gerçekleştirdiler.

Galen ven malformasyonu (VOGM), kalpten beyne yüksek akışlı, yüksek basınçlı kan getiren arterlerin, kan akışını yavaşlatmak ve çevredeki beyin dokusuna oksijen sağlamak için gerekli olan kılcal damarlar yerine doğrudan beynin tabanındaki ana toplayıcı damarlardan birine bağlandığı nadir bir doğum öncesi durumdur. Doğum sürecinde ve sonrasında bebeğin damar fizyolojisinde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, malformasyondaki yüksek akış doğumdan sonra kalp ve beyin üzerinde daha da ciddi bir etki yaratarak yenidoğanın kalbi ve akciğerleri üzerinde büyük bir baskı oluşturur. Bu durum pulmoner hipertansiyona, kalp yetmezliğine veya potansiyel olarak yaşamı tehdit eden diğer durumlara yol açabilir. VOGM çoğunlukla ilk olarak doğum öncesi ultrasonda görülür ve gebeliğin ikinci veya üçüncü üç aylık döneminin sonlarında MR ile kesin olarak teşhis edilir.

"Beyin üzerinde herhangi bir olumsuz belirtisi yok"

Araştırmacılar, Boston Çocuk Hastanesi ve Brigham ve Kadın Hastanesi'nde devam etmekte olan ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin gözetiminde gerçekleştirilen bir klinik araştırmanın ilk tedavi edilen hastası olarak, 34 hafta 2 günlük gebelik haftasında VOGM'li bir fetüse in-utero embolizasyon uyguladı.

Boston Çocuk Hastanesi Serebrovasküler Cerrahi ve Müdahaleler Merkezi eş direktörü ve Harvard Tıp Fakültesi'nde radyoloji doçenti olan çalışmanın baş yazarı Darren B. Orbach,  "Devam eden klinik çalışmamızda, doğumdan önce Galen malformasyonu damarını ele almak için ultrason kılavuzluğunda transuterin embolizasyon kullanıyoruz ve tedavi edilen ilk vakamızda, genellikle doğumdan sonra görülen agresif düşüşün ortaya çıkmadığını görmekten heyecan duyduk. Altı haftalıkken, bebeğin hiçbir ilaç kullanmadan, normal beslenerek, kilo alarak ve eve dönerek son derece iyi ilerlediğini bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Beyin üzerinde herhangi bir olumsuz etki belirtisi yok" diyor.

İn-utero embolizasyon sırasında erken membran rüptürü nedeniyle bebek iki gün sonra vajinal doğum indüksiyonu ile doğurtulmuştur. Doğumdan sonra yapılan ekokardiyografide kalp debisinin giderek normalleştiği görüldü. Bu vakada, yenidoğan in-utero tedaviyi takiben herhangi bir kardiyovasküler destek veya ameliyat gerektirmemiş ve eve gönderilmeden önce prematürite nedeniyle doğumdan sonra birkaç hafta boyunca YYBÜ'de izlenmiştir. Bu süre zarfında yenidoğanın nörolojik muayenesi normaldi ve beyin MR'ında herhangi bir felç, sıvı birikimi veya kanama görülmedi.

galen ven malformasyonu
darren b orbach
rahim ici beyin ameliyati
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir