Medimagazin logo

Doktora git, tavsiyesine uyma!

Bir araştırmaya göre Almanya'da her üç hastadan biri ilaçlarını doktor tavsiyesine göre değil, aklına estiği gibi alıyor.
Kaynak: ©Deutsche Welle Türkçe
Doktora git, tavsiyesine uyma!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bir araştırmaya göre Almanya'da her üç hastadan biri ilaçlarını doktor tavsiyesine göre değil, aklına estiği gibi alıyor.
Bilim dergisi PLOS ONE'da yayımlanan bir araştırmaya göre Almanya'da her üç hastadan biri doktorunun yazdığı ilaçları, doktor tavsiyesine göre kullanmıyor. Marburg ve Leipzig Üniversiteleri çalışanlarından oluşan araştırma ekibinin yürüttüğü araştırma özellikle ortalamanın üzerinde kazanan, iyi eğitimli genç erkeklerin doktor tavsiyesini kulak ardı etmeye daha eğilimli olduğunu ortaya koyuyor.

Leipzig Üniversitesi'nden Elmar Brähler ile birlikte araştırma ekibinin başında bulunan Marburg Üniversitesi'nden Julia Glombiewski doktorların ilaçları yazarken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerektiğine dikkat çekti. Yanlış ilaç kullanımı birçok hastalığa, hatta ölümlere yol açabilirken, aynı zamanda sağlık sistemine da ağır bir maddi yük getiriyor.2512 kişiyle yapılan temsili araştırmaya göre, katılımcıların sadece dörtte biri ilaçlarını tam olarak doktorunun tavsiye ettiği şeklide alıyor. Genellikle ‘doktor sözü dinleyen’ bu gruba daha yaşlı, daha az yan etkiye sahip ilaçları kullanan ve düşük gelirli katılımcılar giriyor. Katılımcıların büyük çoğunluğu ise arada bir ya da nadiren de olsa doktor tavsiyesine uymadığını belirtiyor.

Araştırmaya katılanların üçte biriyse çoğu kez doktorun yazdığı ilacı daha denemeden çöpe attıklarını veya aldıkları dozu doktora danışmadan değiştirdiklerini itiraf ediyor.

 

doktora
git
tavsiyesine
uyma!
Yorum (3)
hbö
ne bana gel, ne de tavsiyeme uy.
0
Cevapla
cengiz
Bende zannediyordum sadece bizde var.Demek ki heryerde doktora gitmek ayak alışkanlığı haline gelmiş.
0
Cevapla
efe
bu araştırma almanyada yapılmış fakat kesin katılanların çoğu türktür. alışkınız biz kafadan ilaç kullanmaya
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir