Medimagazin logo

Doktor Karaman’a 'Acil Tıp Oscar’ı

Antalya’da düzenlenen 7. Avrupa ile 8. Ulusal Acil Tıp Kongresi etkinlikleri kapsamında yapılan yarışmada, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp uzmanlarından Dr. Serhat Karaman fotoğraf dalında birinci, kısa film dalında ise ikinci oldu.
Doktor Karaman’a 'Acil Tıp Oscar’ı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Antalya Belek’te Ekim ayı içerisinde düzenlenen kongreye, 65 ülkeden yaklaşık bin 500 uzman katıldı. Kongrede, konferansların yanı sıra çeşitli etkinlikler de düzenlendi. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp uzmanlarından Dr. Serhat Karaman, acil tıp uzmanları arasında düzenlenen kısa film ve fotoğraf yarışmalarına katıldı. Dr. Karaduman, yarışmaya 5 dakikalık acil servisi anlatan kısa film ve bir süre önce hastasından kaptığı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı virüsü ile yaşamını yitiren Dr. Mustafa Bilgiç anısına çekimini yaptığı arazideki kuru otlar üzerinde bir steteskop fotoğrafı ile katıldı. Dr. Karaduman, ilk kez düzenlenen yarışmada fotoğraf dalında birincilik alırken, kısa filmi ile de ikinci oldu.

Fotoğraf makinesini yanından hiç ayırmadığını belirten Dr. Serhat Karaman, “Deklanşöre bir dokunuş zamanı durdurmaktır. Fotoğrafçılık saliselik bir anı, sonsuza aktarma sanatıdır. Benimki sadece bir hobi değil aynı zamanda yaşananlara bir anlam kazandırmadır. Bazı fotoğraf ve görüntüler var ki dünyaya iz bırakmıştır. Bizim de görev alanımız olan acil servislerde yaşadığımız, gördüğümüz ve birebir tanık olduğumuz pek çok olay, obje, vaka sosyal yaşamımızda da mesleki yaşamımızda da muhakkak bir iz bırakıyor. Böylesine güzel bir yarışmaya her iki dalda da farklı eser ve çalışmalarla katılıp iki ödül birden almak gerçekten de benim adıma sevindirici bir olay oldu. Bu çalışmalarımı hazırlarken gerek Sayın Prof. Dr. Fazlı Erdoğan hocamız gerekse acil servisteki mesai arkadaşlarım ve diğer acil servis çalışanı personelimizin de bana olan desteğini ve katkılarını unutmamak gerek. Buradan onlara da teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.

Türkiye’nin acil tıp uzmanlığı konusunda Avrupa’nın en başta gelen ülkelerinden biri olduğunu dile getiren Uz. Dr. Serhat Karaman Acil Servislerde yaşanan en önemli sorunun vatandaşların en ufak bir sağlık probleminde dahi acil servisleri tercih etmeleri olduğunu ifade etti. Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu “Aile Hekimliği” projesinin bu sorunu önemli ölçüde ortadan kaldırdığını belirten Uz. Dr. Karaman, Aile Hekimliği projesinin gelişip yaygınlaşmaya başlamasıyla Acil Servislerde yaşanılan yoğunluğun daha da düşeceğine inandığını sözlerine ekledi.

doktor
karaman’a
'acil
tıp
oscar’ı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir