Medimagazin logo

Doktor hatasına 400 bin lira sınırı!

Doktor hatalarına karşı yapılacak sigortalarda, sigorta şirketleri her bir olay için 400 bin liraya kadar tazminat ödeyecek.
Kaynak: GAZETE HABERTÜRK
Doktor hatasına 400 bin lira sınırı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sigorta şirketinin bir doktor için ödeyeceği toplam tazminat ise 1.8 milyon liraya kadar çıkabilecek. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcılığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından ortak yayımlanan tebliğ ile geçen yıl yürürlüğe giren Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tebliği’nde değişiklik yapıldı. Doktor hatalarına karşı teminat sağlayan sigorta şirketleri, her bir olay için 400 bin liraya kadar tazminat ödeyecekler. Daha önce bu rakam 300 bin lira olarak belirlenmişti. Sigorta şirketlerinin bir doktor için ödeyeceği toplam tazminat tutarı da 1 milyon 800 bin liraya kadar çıkabilecek. Sigorta şirketlerinin bir doktor için ödeyeceği tazminat konusunda daha önce üst sınır bulunmuyordu.

SON 10 YILA GÜVENCE
Bir önceki yıl ya da bir önceki sözleşme süresi içinde herhangi bir doktor hatası ihbarı yapılmaması durumunda poliçe indirimli tarifeden düzenlenecek. Doktor hatası dolayısıyla kaç defa tazminat ödemesi yapılırsa, bir sonraki yıl düzenlenecek poliçenin prim bedeli de o kadar artacak. Örneğin 750 liralık sigorta yaptıran doktor herhangi bir tazminatla karşılaşmazsa ertesi yıl yüzde 20 indirimli olarak 600 lira ödeyecek. Şayet bir tazminatla karşılaşmışsa indirim oranı yüzde 15, iki tazminatla karşılaşmışsa yüzde 10 indirimden yararlanabilecek. Bir sözleşme dönemi ve daha önceki yıllarda 6 tazminat davasıyla karşılaşmış olan bir doktor ise yüzde 50 zamlı olarak prim ödeyecek. Kamu veya özel hastanelerde çalışan doktorlar ile sigorta şirketleri arasında imzalanacak poliçeler, imza öncesi son 10 yılda meydana gelen hatalara karşı sonradan açılacak davalara da güvence sağlayacak.

doktor
hatasına
400
bin
lira
sınırı!
Yorum (2)
gölgelice
Hadi adam 4 milyon isterse!
0
Cevapla
hasan
400 binin üzerini S.Bakani kiyak gecip cebinden ödüyecekmis, hayir sever insan nasil olsada, calistigi dönemde muayehanesinde azmi bedevadan hasta bakti, hatta bir riavete göre hic kimseden para almiyormus:)))nasil olsa bu on yilda Doktorluk yaptigi zamanda kazanamadigi paranin on mislisini kazanmistir....bence meslektaslarina kiyak gecip 400 ün üzerini öder:)))...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir