Medimagazin logo

Doğumu çekerken

Hastanede doğum sırasında yaşandığı iddia edilen sezaryen belirsizliği bir cana maloldu
Kaynak: Muharrrem ÇAĞLAR - Turan ARSLANOĞLU / HABERTÜRK
Doğumu çekerken
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Doğumu çekerken... Resim öğretmeni Saniye Süslü’nün ikiz bebeklerinden biri doğum sırasında hayatını kaybetti. Doğumu kameraya kaydeden baba, monitörde bebeğinin kalbinin durduğunu görünce bayıldı. Aile normal doğumda ısrar ettiğini iddia ettikleri doktordan şikâyetçi.

İstanbul Kadıköy’deki özel bir hastanede tiyatrocu ve öğretmen çiftin ikizlerinden biri doğum sırasında hayatını kaybetti. Geçen yıl evlenen tiyatrocu Yusuf Süslü ile resimöğretmeni eşi Saniye Süslü’ye doktorları, ikiz bebekmüjdesi verdi. İkizlerden kız olana Melek Cennet adını veren çift, erkek bebek için doğumu bekledi. Yapılan kontrollerde bebekler hep sağlıklı rapor edildi. Baba Yusuf Süslü, normal doğum, gerekirse de sezaryenle doğumyapılması konusunda evraklara imza attı.

‘NORMAL DOĞUMDA DİRENDİ’

Doktor normal doğumyapılmasına karar verdi. Heyecanlı baba, doğum için kamerasını hazırladı. Doğumhanede 20 dakikalık bir bekleyiş oldu. Bu sırada genç kadın ve eşinin sancı gelmediği için sezaryen yapılmasını istediği ancak Dr. Naim Ünsal’ın normal doğumyaptırmaya başladığı öne sürüldü. Baba Yusuf Süslü, ikizlerinin doğumunu kameraya kaydederken,monitörde bir bebeğin kalp atışının durduğunu görünce elindeki kamerayı yere düşürdü ve bayıldı. Diğer bebek ise sağlıklı bir şekilde doğdu.

ACI HABER ‘PAT’ DİYE SÖYLENDİ

Olayla ilgili savcılık soruşturma başlattı. Kesin ölün nedeninin belirlenmesi için bebek Adli Tıp’a gönderildi. Yaşadıklarını anlatmak için görüşmeye çalıştıkları yöneticilerin kendisini azarladıklarını öne süren baba Yusuf Süslü, “Eşim narkozun etkisinden çıkınca bebekleri sordu. O anda ne yapacağımızı şaşırdık. Hastanede bir psikolog ya da yetkilinin gelip uygun bir dille bebeklerden birinin öldüğünü söylemesi gerekirdi. Maalesef eşime ‘pat diye’ söylemek zorunda kaldık” dedi.

‘KALBİNİN DURDUĞUNU GÖRDÜM’

Baba Yusuf Süslü savcılık ifadesinde o acı anı şöyle anlattı: “Doktor bebeği çekmek üzere vakumla asıldı. O esnada bebeğimin kalp atışlarını gösteren monitörde değerler normal görünüyordu. Vakum bir anda doktorun elinden kaydı ve vakumun kovasını boşalttı. Tekrar takmaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Bunun üzerine göbek kordonu dışarıya çıktı ve doktor elini doğum kanalına soktu: Bebeği bacağından tutarak dışarıya çekti. Kendisi bu işi yaptığı sırada bebeğin yaşam değerlerini gösteren monitörlerde kalp atışının durduğunu gördüm. O esnada bayılmışım.”

doğumu
çekerken
Yorum (14)
Dr T
Bu tür olaylar bizleri korkutmamali. Normal dogum sevdamizdir. Kahrolsun sezaryen. Adi ustunde hocam NORMAL dogum. Dolayisi ile bu tur seylerde olabilir normal. Aileye de hekim arkadasa da gecmis olsun.
0
Cevapla
dr.c
Dr T rumuzlu arkadaşım,dr.naim ünsal'ın yerine kendini koy ve ondan sonra böyle konuşabilirmiydin tekrar düşün...
0
Cevapla
Dr T
4 yil onceki sezeryan baskisi furyasinda yaşadim ayni olayi zaten . O günden beri de önüme gelene c s yapiyorum. Herkese tavsiye ederim . Bebek ex olunca ilk sorulan soru " neden sezaryen yapmadin" oluyor.
0
Cevapla
baran ince
dizi çekimi mi bu doğuma kameraman baba adayını almışlar asıl sorun bence buu.ha çoğul gebelik ilk gebelikse at bıçağı gec hocam nıye uğraşıyon ya.sen yinede normal doğum deme alttan( vajınal) doğum dee.
0
Cevapla
murat han
devlet bir yandan "sezeryan yasak" diye bastırır. halk bir yandan "yap" diye bastırır. normal doğumda herşey normalse sorun yok. minicik bir şey yanlış gitse suçlusun. gerçekten kadın doğumcularımıza Allah kolaylık versin. aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık....
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir