Medimagazin logo

Doğum oranlarını artırmak için 3 yeni adım masada: Doğum izni artırımı, bakım desteği ve yeni teşvikler

AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı, doğum oranlarındaki düşüşü değerlendirmek ve buna karşı öneriler geliştirmek amacıyla 2 Temmuz'da çalıştay düzenleyecek.
Kaynak: AA
Doğum oranlarını artırmak için 3 yeni adım masada: Doğum izni artırımı, bakım desteği ve yeni teşvikler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AK Parti Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Hakkı Öztürk, yaptığı açıklamada, TÜİK verilerine göre Türkiye'de 2001'de 2,38 olan toplam doğurganlık hızının 2023'te 1,51 çocuk olarak gerçekleştiğinin duyurulmasının ardından çalıştay düzenleme kararı aldıklarını ifade etti.

Öztürk, Sosyal Politikalar Başkanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın ve akademisyenlerin katılacağı çalıştayın 2 Temmuz'da düzenleneceğini bildirerek, çalıştayda nüfus artış hızındaki düşüşe karşı önerilerin konuşulacağını, bunların da daha sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına sunulacağını kaydetti.

Multidisipliner bir yaklaşımla birçok başlığı içinde barındıran kısa, orta ve uzun vadeli "çözüm paketleri"ne ilişkin uygulama planları hazırladıklarını aktaran Öztürk, bunların iktisadi, kültürel ve siyasal boyutları bulunduğunu anlattı.

Öztürk, "Üç temel başlık var; doğum izni ile ilgili süre uzatımı, özellikle kadının çalışma hayatı içerisindeyken kreş veya bakım süreçlerinin maddi olarak desteklenmesi ve ikinci ve üçüncü çocuğa teşvik verilmesi gibi konuların uygulanacağı genel paketleri ve çözüm önerilerini bu çalıştayda kararlaştıracağız." diye konuştu.

Öztürk, nüfustaki yavaşlamanın tüm dünya ülkelerinin mücadele ettiği bir sorun haline geldiğine işaret ederek, bu sorunda başarıya ulaşan ülkeleri incelediklerini belirtti.

Bu örneklerden faydalanarak Türkiye'nin kültür ve geleneğine uygun bir model geliştireceklerini söyleyen Öztürk, şunları kaydetti:

"Alacağımız tedbirlerle birlikte 'demografik fırsat penceresi' adı verilen genç ve eğitimli nüfusumuzu hem muhafaza ederek, hem de sayısını arttırarak büyük Türkiye olmaya ilerleyecek mekanizmayı ortaya koymayı amaçlıyoruz."

dogum oranlari
calistay
ak parti sosyal politikalar baskanligi
Yorum (4)
Yorumsuz
memlekette bu kadar sıkıntı varken, kim çocuk sahibi olmak ister.üç kuruş teşvikle,iki gün izinle de olmaz.
4
Cevapla
Esatb
yeter mi? doğum izni, bakım desteği filan tamam ama sonrasında eve bakıcı kadın al, kreşe, yuvaya götür. yetmez özel okul, lise hatta özel üniversiteye gönder. bunlar için baba parası yetmez, para babası olmak lazım.
2
Cevapla
Snm
bu kadar genç işsiz ve bunalımda..önce mevcutlara iş ve aş bulun...doğumu teşvik eden ülkeler refah seviyesi yüksek olanlar..alaymi ediliyor türk halkıyla anlamış değilim..
6
Cevapla
Pmr dy
doğum izin süresinin uzatılmasını dört gözle bekliyoruz ,elimiz yüreğimizde dua ediyoruz,3 aylık bebeğim var üstelik gece gündüz ağlayan kolik bebek bakacak kimsemiz de yok iznim bitmek üzere,anne baba olmayanlara öyle boş konuşmak kolay!!!!
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir