Medimagazin logo

Doğum izni 6 aya çıkacak mı?

Çalışma Bakanı Faruk Çelik CNN Türk'te Gazeteci Hande Fırat'ın konuğu olarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
Kaynak: AKŞAM
Doğum izni 6 aya çıkacak mı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

“Çalışanların yüzde 25,3′ü kadın, yüzde 74,7′si erkek. Bu oranı 2023′te yüzde 38 oranlarına taşımayı hedefliyoruz. Doğum izinlerini 6 aya çıkardığınız zaman, İşverenler çalıştırmamayı tercih edebilirler gibi bir endişe içindeyim.”

 

İşsizliğe ilişkin bir soruya, Faruk Çelik, “İşsizlik dünyanın sorunu ülkemizin de sorunu aynı zamanda. Türkiye’de işsizlik yüzde 9.1’lerde. Genç işsizlik yüzde 20′lerden 18′lere geriledi. Fakat istediğimiz noktada olmadığını da belirtmek istiyorum” dedi. İşsizlik konusunda 17 sektörde yapılan araştırmadan da bahseden Çelik, “Ekim, kasım ayında yapılan araştırmalarda 215 bin açık işin olduğu ortaya çıktı. Bu açık işler, eğer doldurulsaydı, işsizlik oranı bugün Türkiye’de yüzde 8′lere gerilemiş olurdu.

KADIN İSTİHDAMI
 Kadınların iş dünyasındaki rolüne ilişkin bir soruya, Çelik eğitim düzeyi arttıkça kadınların iş dünyasında daha fazla yer aldığını ifade ederek, “Çalışanların yüzde 25,3′ü kadın, yüzde 74,7′si erkek. Bu oranı 2023′te yüzde 38 oranlarına taşımayı hedefliyoruz” dedi.

“İş hayatındaki kadınların doğum izinleri 4 aydan 6′aya çıkacak mı?” Şeklindeki soruya, Çelik, çocuk sayısının artmasının genç nüfus için önem teşkil ettiğini belirterek, “Doğum izini 2 aydı. Bunu 4 aya çıkardık. Bunun 6 aya çıkarılmasıyla ilgili talep var. Bunun yükselebilmesi için kadın işgücüne talebin oluşması gerekiyor. Siz bunu 6 aya çıkardığınız zaman, bir işverenin tercih edebilirliği ortaya çıkar. Bunu iyi düşünüp dikkatli davranmak gerekir. İşverenler çalıştırmamayı tercih edebilirler gibi bir endişe içindeyim.

doğum
izni
6
aya
çıkacak
mı?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir