Medimagazin logo

Doçent Adaylarından Üniversitelerarası Kurula Çağrı

Doçent Adaylarından Üniversitelerarası Kurula Çağrı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bilindiği üzere Üniversitelerarası Kurul, düzenli olarak Doçentlik sınavının objektifliğini ve şartlarını  düzenlemek ayrıca ülkemizin uluslar arası akademik camiadaki yerini yükseltmek için bazı kriterler getirmektedir. Getirilen her yeni kriter bir yandan Doçent olmayı biraz zorlaştırırken diğer yandan da yadsınamaz bir şekilde Türkiye’den çıkan makale ve bilimsel faaliyetlerin gözle görülür bir şekilde artmasına katkı sağlamıştır.


Yeni Doçentlik kriterleri açıklandı


                Bu nedenledir ki getirilen bu kriterler Akademik çevrelerce de her zaman kabul görmüştür. Bunun yanı sıra ÜAK mevzuatında bulunan getirilen yeni kriterlerin 1 yıl sonra uygulanması kuralı ise daha önce Danıştay içtihadlarında da geçen bir kriter değişikliğinin uygulanmasında geçiş sürecinin olması gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. Bununla beraber ÜAK aldığı kararı 31 Aralık 2015 tarihinde yayınlayıp 1 yıl kavramının 1 takvim yılı olmasına sağlarken (2015 de yayınlandığı için 2016 da geçerli olduğundan Ekim 2016’da yeni kriterler geçerli oldu) Doçentlik dosyasını tamamlamak üzere olan genç akademisyenleri oldukça güç durumlara düşürmüştür. Her ne kadar yapılan bu değişiklikler her seferinde ülkemizin bilimsel verimliliğine ve akademik saygınlığına olumlu katkı yapmışsa da geçiş sürecinin bu kadar kısa olması genç doçent adaylarını oldukça sıkıntıya sokmuştur.


Yeni doçentten Yeni Doçentlik Kriterleri değerlendirmesi


                Dosyasını Nisan 2016’ya yetiştirme gayretinde olan birçok genç akademisyen makalelerini kabul  edebilecek ve Nisandan önce yayınlayabilecek dergiler aramanın stresine düşmüşlerdir. Oysa ki ÜAK aldığı bu kararları Nisan 2017 ‘den itibaren hayata geçirecek olsa genç akademisyenlere de bir yıllık geçiş süreci için dosyalarını tamamlama fırsatı tanınmış olacaktır. ÜAK ve YÖK’ün bu konuda gerekli düzenlemeyi yapabilecek olgunlukta olduğunu biliyor, bu konuda yetkili ve ilgililerimizden destek bekliyoruz.

Saygılarımızla…

 

Bir Grup Doçent Adayı….

 


Yeni doçentlik kriterleri: Bu kriterlere jüri üyesi de bulmak zor!


 

doçentlik sınavı
doçentlik başvuru kriterleri
2016
uak
doçentlik başvuru şartları
Yorum (5)
dahilye uzm.
Sayın adaylar, ülkemizde kaliteli eğitim ve kaliteli hizmet isteniyorsa doçentlik kriterleri daha da adil olmalı ve zorlaştırılmalıdır. dosya tamamlamak yetmez yurdışından hocalar getirilip dosya öncesi board sınavı yapılsın sonra dosyalar verilsin . (bizde kimlerin nasıl aldığı malum.) Doçentlik öğretmenlik demektir, o yüzden doçentlik titri resmi kurumlar haricinde de kullanılmamalıdır. onun bunun itelemesiyle 30 yaşında doçent olup 35inde prof olanları gördük. artık adalet zamanı gelmedimi
21
Cevapla
Ayşegül Ala
Yetkililerimizin bu hususta olası mağduriyetlerin giderilmesi açısından en sağlıklı kararı alacağından eminim. 1 yıllık geçiş süreci çok mantıklı. Yazarın ellerine sağlık
3
Cevapla
Patolog
Yazı iyice okunmadan çeşitli yorumlar yapılıyor. Doçentlik kriterlerine h indeksinin eklenmesi, kriter yayın sayısının arttırılması, board sınavının zorunlu olması gibi bir çok madde eklenebilir. Ancak başta sözel bildiriden alınması gereken 5 puan olmak üzere, kısa vadede yapılamayacak kriterlerin getirilmiş olması nisan döneminde başvurusunu yapamayacak olan adayların ekim döneminde de başvuru yapamayacağı anlamına gelmektedir. Sadece doçentlik için değil herhangi bir konuda kriter değişecekse bunun makul bir zaman öncesinden açıklanıp o alandaki adayların hazırlanması için süre tanınmalıdır. Dolayısı ile yazıda belirtildiği gibi 1 yıllık geçiş süreci bu iş için en makul çözüm gibi görünmektedir.
4
Cevapla
orhan fındık
Geçiş süresi olması gerekir.Bazı meddelerde de revizyon gerekir diye düşünüyorum.Özellikle temel bilimlerle yapılan deneysel çalışmalarda (isim sıralamasına verilen puanların hakkaniyeti açısından).Bir diğer husus da asistanı olmayan kliniklerde var eğitim araştırma hastanelerinde.Bununla ilgili maddenin de düzenlenmesi gerekir. Ülkemizin en büyük sıkıntısı ne yazik ki her şeyi oldu bittiye getirmek.Bundan dolayı geçiş sürecinin olması gerekir . Mevcut doçent ve profesörlerinde sahip olduğu ünvana uygun bilimsel aktivitelerini de değerlendirecek çalışmalarda yapmak gerekir diye düşünüyorum, bilimsel çalışmaların devamlılığı açısından.
2
Cevapla
Ali ayhan
Geçiş süreci önemli diyen ve 1 yıl isteyen arkadaşlar onları takip eden doçent adaylarının haklarını savunmuyor sadece benden sonrası tufan demekteler.1,5 yıla dosyası hazır olacak insanın suçu ne.en adil olanı kriterlerin kademeli olarak bu noktaya getirilmesidir.ayrıca ders anlatmak bilim adamının asli görevi değildir
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir