Medimagazin logo

Diyabetlilerin yüzde 40'ı hasta olduğundan habersiz

Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak bilinen diyabet, Türkiye’de en sık görülen kronik hastalıklardan biri haline geldi. Türkiye Diyabet Vakfı’nın verilerine göre Türkiye’de diyabetin görülme oranı dünya ülkelerinden iki kat fazla. Şu an Türkiye’de 10 milyon kişinin diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor.
Kaynak: ZAMAN - İLYAS KOÇ
Diyabetlilerin yüzde 40'ı hasta olduğundan habersiz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Diyabet Vakfı Ankara Şube Başkanı Prof. Dr. İlhan Yetkin ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelen diyabet hastalığı ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. 18 yaş üstü diyabet görünme oranı yüzde 13 iken bu oran Ankara gibi büyük illerde yüzde 20’lere yaklaşıyor. ‘Gizli diyabet’ olarak adlandırılan hastalığını bilmeyen ya da yatkın olanların oranının yüzde 40’lara kadar yükselmesi ise tehlikenin ulaştığı boyutları göz önüne seriyor.

Diyabetin bin 500 yıldır bilinen bir hastalık olduğunu belirten İlhan Yetkin, hastalığın halen her boyutu ile anlaşılamadığına vurgu yapıyor. Diyabetin tek bir çeşit hastalık olmadığına dikkat çekerek şunları söylüyor: “Bu hastalığın bilinen üç alt tipi var: TİP 1 diyabet daha gençlerde fakat her yaşta ortaya çıkan bir hastalık. Kendiliğinden vücutta oluşur. Bu hastalar mutlaka insülin kullanmak zorundadırlar. TİP 2 diyabet daha çok 40 yaşından sonra ancak çocukluk çağında da gelişebilen bir hastalık. Yaşlanmakla görülme oranı daha da artar. Genellikle ailesinde diyabet olanlarda gelişir. Bir de gebelik sırasında ortaya çıkan diyabet vardır. Gebelik bittikten sonra diyabet geçer.” Diyabete bağlı olarak vücutta birçok hastalığın ortaya çıktığını ifade eden Yetkin, “Göz, böbrek, sinir komplikasyonları ve kalp damar hastalıkları diyabetli hastalarda daha fazla gelişir. Ayrıca diyabetlilerin felç geçirme oranı ve alzheimer gibi hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazladır.” diyor.

Yetkin, Türkiye’de 10 milyon insanın diyabet hastası olduğunu söylüyor. Gizli diyabete dikkat çeken Yetkin, “Ülkemizde 18 yaş üzerinde diyabet görünme oranı yüzde 13,7 iken Ankara’da bu oran yüzde 16,7’ye kadar çıkıyor. Ancak toplum açısından en önemli hususlardan birisi gizli diyabetlilerin yani hastalığını bilmeyen ya da yatkın olanların oranının yüzde 40’lara çıkmasıdır.” ifadelerini kullanıyor. Diyabetin insanların sağlığını bozmasının yanı sıra hastalığın iyileşmesi için harcanan maliyeti de artırdığına dikkat çeken Yetkin, Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinin yüzde 10’unu sadece diyabetli hastaların tedavisine ayırdığını aktarıyor.

diyabetlilerin
yüzde
40'ı
hasta
olduğundan
habersiz
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir