Medimagazin logo

Dicle Üniversitesi, organ nakli bekleyenlere umut ışığı oldu

Son dönemlerde üst üste önemli adımlar atan Dicle Üniversitesi (D.Ü.), büyük bir gelişmeye daha imza attı.
Kaynak: ZAMAN
Dicle Üniversitesi, organ nakli bekleyenlere umut ışığı oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Güneydoğu'da bugüne kadar yapılamayan organ nakli konusuna öncülük eden D.Ü. hastaneleri, bir ilke imza atarak 3 kişiye böbrek nakli ameliyatı yaptı. D.Ü. Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, "Bölgemizde ilk defa bu ameliyatın yapılıyor olması organ nakli bekleyen hastalar için bir ilk ve umut olmuştur. Bu nitelikli ve zor ameliyatı başardığımız için mutluyuz. Hastanemizin organ nakli merkezinde Rabia Perihanoğlu (66), Askeri Mirzaoğlu (50) ve Fikret Çağırdan (28) adındaki hastalara organ nakli yapılmıştır." dedi. Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde oluşturulan organ nakli birimi 2 günde başarılı 3 böbrek nakli ameliyatını gerçekleştirdi. Başhekim Prof. Dr. Sait Alan, düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 1,5 yıldır süren altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra bu konuda eğitim alan sağlık ekibiyle organ nakli ameliyatlarına başladıklarını söyledi.

Türkiye'de organ nakli bekleyen hastaların yüzde 35'inin, karaciğer için yüzde 40'ının Diyarbakır ve Şanlıurfa'dan giden hastalar olduğunu vurgulayan Alan, "Bu bölgede organ nakli ameliyatı bugüne kadar yapılmıyordu. Merkezimiz için böbrek, karaciğer, kemik iliği ve kornea nakli ruhsatı aldık. Hastalarımız artık mağdur olmayacak. Birimimiz bu bölgede organ nakli bekleyen hastalar için büyük bir umut ışığı oldu.'' şeklinde konuştu. Böbrek nakli yapılan Rabia Pehlivanoğlu (66), 6 yıldır hastalığı nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını belirterek, kızı Çiğdem Pehlivanoğlu'ndan (40) kendisine böbrek naklinin yapıldığını söyledi. Pehlivanoğlu, hastalıktan kurtulduğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Böbrek nakli yapılan hastalardan Askeri Mirzaoğlu (50) da, yaptıkları tahlil sonucunda eşinden böbrek alınmasının uygun olduğuna karar verildiğini söyledi. Ameliyatın başarılı geçtiğini kaydeden Mirzaoğlu, ''4 yıldır böbrek hastası olduğum için zor günler geçiriyordum. Burada yapılan ameliyatla sağlıma kavuştum. Ameliyatın gerçekleşmesini sağlayan herkese teşekkür ediyorum.'' dedi. Kendisine böbrek veren eşi Hatice Mirzaoğlu'na teşekkür eden Askeri Mirzaoğlu, "Onun için çok iyi bir şey düşünüyorum. Onu hacca götüreceğim." ifadesini kullandı.

dicle
üniversitesi
organ
nakli
bekleyenlere
umut
ışığı
oldu
Yorum (1)
Dr.T
bu arkadaşlar yakında bir hasta yakını tarafından darp edilip mahkemelik te olunca hangi organı kime nakil olacak hep beraber göreceğiz. kimse kimseyi kandırmasın. bu gün şartlarında böyle işlerin yapılabilmesi mümkün değildir. bir heves bu işleri yapan meslektaşlarımızın da hevesleri hasta yakınları tarafından kırılacaktır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir