Medimagazin logo

Deprem bölgesinde kurulan sahra hastanelerinde 590 bin hasta tedavi edildi

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Eray Çınar, bakanlık tarafından bölgede kurulan sahra hastanelerinde 590 bin 468 hastanın tedavi edildiğini, 51 bin 642 yaralının ise diğer illerde bulunan hastanelere nakledildiğini aktardı
Deprem bölgesinde kurulan sahra hastanelerinde 590 bin hasta tedavi edildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonuçlarının tüm yönleriyle araştırılması, depreme dirençli yapı stokunun oluşturulması ve kentsel dönüşüm uygulamalarının etkinliğinin artırılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu başkanlığında toplandı. 

27 Mart'ta toplanan komisyonda, Türk Kızılay Derneği ile Acil Sağlık Hizmetleri, Kamu Hastaneleri, Sağlık Yatırımları Müdürlükleri sunumlarını gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Eray Çınar, depremin hemen ardından hızlı bir şekilde ekipleri deprem bölgelerine yönlendirdiklerini söyledi. Adıyaman'a il dışından ilk ekiplerinin saat 08.00'de ulaştığını bildiren Çınar, ekiplerin Hatay'a saat 07.45'te, Kahramanmaraş'a 08.02'de ve Malatya'ya 07.15'te ulaştığını açıkladı. Çınar, bakanlık tarafından bölgede kurulan sahra hastanelerinde 590 bin 468 hastanın tedavi edildiğini, 51 bin 642 yaralının ise diğer illerde bulunan hastanelere nakledildiğini aktardı.

Güçlendirme çalışmaları devam ediyor

Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz de depremden etkilenen illerde 56 hafif ve orta hasarlı binada tadilat işlemlerinin tamamlandığını, orta ve ağır hasarlı binalarda güçlendirmeye yönelik tespit çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Komisyon Başkanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanlığı temsilcilerine, depreme ilişkin önerilerde bulundu. Eroğlu, "Hastanelerin depreme dayanıklı olması, yıkılmaması lazım. Hastane alanlarını büyük tutun, icabında toplanma alanı olarak da kullanılabilsin." diye konuştu.

"Salgınla ilgili sıkıntımız yok"

Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay ise deprem bölgelerinde ikinci gün halk sağlığı sürecini başlattıklarını belirtti. Bölgede gebe, lohusa ve 75 yaş üstü bireylerin olduğunu anımsatan Tolunay, bu kişilerin aşılarını aksatmadıklarını vurguladı. Tolunay, deprem bölgesinde yaşayan ancak deprem nedeniyle başka illere giden 75 yaş üstü kişilerin dahi telefonla aranarak, aşı süreçlerinin takip edildiğini dile getirdi. Tolga Tolunay, "Deprem bölgesinde salgınla ilgili sıkıntımız yok. Mevsim normalleri dışında bir artış da görülmedi." sözlerini sarf etti.

Sahada yürütülen tetanos aşısı çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Tolunay, "Sahada normalin üzerinde bir tetanos aşısı yaptık." ifadesini kullandı.

Tolunay, bölgede içme sularının da tarandığını, bu konuda salgın olmaması için taramaların her geçen gün arttığını aktardı. Deprem bölgesinde köy taraması da yaptıklarını vurgulayan Tolunay, köy taramalarının aralıksız sürdüğünü söyledi.

149 bin 751 cerrahi müdahale yapıldı

DHA'nın haberine göre, Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Ahmet Zülfikar Akelma, yapmış olduğu sunumda 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerden sonra Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde tedavisi devam eden depremzedeler hakkında güncel verileri paylaştı. 

Akelma, "Halihazırda kamu hastanelerinde 1299 depremzedenin yatarak tedavisi yapılmakta. 239 vatandaşımızın da yoğun bakım servisinde yatışı devam ediyor. 149 bin 751 yani kabaca 150 bin cerrahi müdahalenin 53 bin 800'ü de nispeten daha büyük cerrahi yani küçük kırıklar değil daha büyük cerrahi müdahalelerdir" açıklamasında bulundu.

Birinci basamakta hasarların yeniden onarım maliyeti 14 milyar TL 

Evde sağlık hizmeti kapsamında hizmet sunulan depremzede sayısının 26 bin 698 olduğunu bildiren Akelma, "Yine, depremzede olup da bizim evde takibine alıp şu anda takip listesine giren de 27 bin 716'dır. Bu takiplerin ihtiyacının bazılarını uzaktan gideriyoruz, bazılarının uzaktan reçetesi oluyor, raporu oluyor, bu tür hizmetlerle de biz bunu böylece tamamlamış oluyoruz" diye konuştu.

Akelma, afet bölgesinde 137 araçla; 121 hekim, 260 sağlık personelinden oluşan ekiplerin halen evde sağlık hizmetlerini devam ettirdiğini söyledi.

Ahmet Zülfikar Akelma'nın ardından sunum yapan Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İncesöz ise depremde zarar gören Sağlık Bakanlığı'na bağlı yapılar ve yapılacak hastaneler hakkında bilgi verdi.

 İncesöz, 11 ilde depremin yol açtığı hasar hakkında, 102 yıkım, 27 orta ve ağır hasar, 46 hafif hasar ve 47 hasarsız yapının tespit edildiğini belirterek, "Bunların yaklaşık 45,3 milyar TL onarım ve yeniden yapım maliyeti oluşturması beklenmektedir. Birinci basamakta hasar tespit çalışmaları devam etmekte olup 14 milyar TL onarım ve yeniden yapım maliyeti tahmin edilmektedir" ifadelerini kullandı.

'8 adet yatırımımız yatırım programına alınmıştır'

Deprem bölgesinde yapılacak acil durum hastaneleri hakkında da bilgi veren İncesöz, "50 yataklı 8 adet yatırımımız Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığına sunulmuş olup yatırım programına alınmıştır. Bunlar; Adıyaman Çelikhan 50 yataklı hastane, Gaziantep Nurdağı ve Oğuzeli 50'şer yataklı hastane, Hatay Altınözü ve Erzin 50'şer yataklı, Kahramanmaraş Nurhak ve Türkoğlu 50'şer yataklı hastane ve Malatya Pütürge 50 yataklı hastanelerimizdir" dedi.

Planlama ve ihtiyaç tespit çalışmaları devam eden hastaneler hakkında ise İncesöz, "Hatay İskenderun 150 yataklı acil durum hastanesi, gene Hatay Defne 300 yataklı ve Yörükselim 250 yataklı acil durum hastaneleri, Hatay Antakya 400 yatak kapasiteli acil durum hastanesi, planlama süreci devam eden toplamda 1800 yataklı iki şehir hastanesi ve 300 yataklı devlet hastanesi planlama ve ihtiyaç tespit çalışmalarımız devam etmektedir" diye konuştu. 

deprem
sahra hastanesi
saglik bakanligi
eray cinar
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir