Medimagazin logo

Defne Devlet Hastanesinde 256'sı hekim 1044 sağlık çalışanı görev yapacak

Defne Devlet Hastanesi açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanede 256'sı hekim 1044 sağlık çalışanı görev yapacağını söyledi
Kaynak: AA - DHA
Defne Devlet Hastanesinde 256'sı hekim 1044 sağlık çalışanı görev yapacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Defne Devlet Hastanesi açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de katılımıyla dün gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise afetin 2’nci gününden itibaren sürekli deprem bölgesindeki şehirlerde olduklarını kaydetti. Erdoğan, "Hatta 12 Mart’ta Defne’ye de gelmiş, sahra hastanemizi de ziyaret etmiş, Defneli kardeşlerimizle hasbihalde bulunmuştuk. Hatay’a da en son 1 aydan kısa bir süre önce deprem konutlarının temel atma vesilesiyle gelmiştim. Dün Adıyaman ve Kahramanmaraş ile başlayan bölge ziyaretlerimizi bugün Hatay ve Gaziantep ile sürdürüyoruz. Şimdi bize dediler ki ‘Burada Bay Bay Kemal yüzde 90 oy aldı. Siz yüzde 8 aldınız.’ Bizi bunlar ilgilendirmez. Burada benim vatandaşım yaşıyor mu? Burada deprem oldu mu? Ölenler, yaralılar var mı? Ben yaradılanı yaratandan ötürü severim. Biz ayrım yapamayız. Mezhep, meşrep, ırk, böyle bir şey bizim dinimizde de yok kitabımızda da yok. Ben inanıyorum ki benim vatandaşım gerekli gördüğü zamanda gerekeni de yapacaktır” dedi.

Hatay’da yaptıkları sağlık yatırımlarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

"100 yataklı Arsuz, 100 yataklı Hassa, 30 yataklı Belen Devlet Hastanelerini hizmete açmıştık. Hastanemizin temelini attıktan sonra bu projeyle ilgili neler söylendiğini hatırlıyorsunuz değil mi? Tabi biz bunların hiçbirine aldırmadık, sadece işimize baktık. Şu anda tomografisiyle, MR’ıyla ve yarından itibaren hasta kabulüne başlayacak burası. Sizleri bu güzel esere bir an önce kavuşturmak için Sağlık Bakanım ve ekibi gece gündüz çalıştılar. Defne Hastanesi ile ilgili kem söz söyleyenlerin hepsini de mahcup ederek işte aradan 3 ay bile geçmeden hastanemizin inşaatını bitirdik. İnşaat sürecinde tam 35 bin kamyon seferiyle 500 bin metreküp hafriyat aldık. Çelik konstrüksiyon sistemiyle binanın karkasını 25 günde tamamladık. Gereken donanımları, malzemeleri her şeyi süratle yerine yerleştirerek bugün sizlerin karşısına alnımız ak olarak çıktık. Şu anda bu hastanede 11 ameliyathane var. Hastanemizin tüm odaları her an yoğun bakıma dönüştürülebiliyor. 256’sı hekim bin 44 sağlık çalışanının görev yapacağı hastanemizde en gelişmiş cihazlar bulunuyor. Biz temeli atarken ne söz verdiysek yalnızca onu yaptık. Bir fotoğraf karesi üzerinden tezvirat üretenlerin ise daha sonraki günlerde işin nasıl yürüdüğüne dair tek kelime ettiklerini bile duymadık. Türk siyasetinin, Türk muhalefetinin hastalığı işte budur. Kendisi iş yapmaz ama yapılan işi engellemek için her yola başvurur. Hanımefendi, genel başkanı olduğun partiden bir milletvekilinin sözleri bu. Bak, eser burada. Fiziken bu engellemeyi başaramadığında da burada olduğu gibi çamur, iftira atarak yapılan işi değersizleştirmeye çalışır. ‘At binenin, kılıç kuşananın’ demişler. Ayrıca, bin yataklı Hatay Şehir Hastanemizin projesi hazırlandı. İnşallah en kısa sürede ihalesini yapıyoruz. Antakya’da 400 yataklı Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanemizin inşaatı devam ediyor. İskenderun’da 200 yataklı devlet hastanemiz de yakında hasta almaya başlıyor. Defne ile birlikte tüm bu hastanelerimizin de şimdiden Hatay’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

"Önümüzdeki 1,5, en geç 2 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz"

Bakan Koca, Defne Devlet Hastanesi açılış töreninde, Kahramanmaraş merkezli depremlerde tarihin en büyük felaketlerinden birini yaşadıklarını hatırlattı.

Devletin, bu felaketin yaralarını sarmak için bütün imkanlarını seferber ettiğini vurgulayan Koca, şöyle konuştu:

"Bugün Defne Devlet Hastanemizi hizmete alıyoruz. Bildiğiniz gibi deprem felaketi sonrası yapımı devam eden 3 hastanemizi hızla faaliyete geçirmiştik. Biri Hassa'da 100 yataklı, bir diğeri Arsuz'da yine 100 yataklı, bir diğer hastanemiz Belen'de 30 yataklı olmak üzere hızla hizmete açtık. Ayrıca 1000 yataklı olan şehir hastanemizin planına da hızla başladığımızı biliyorsunuz. Şehir hastanemizi Gülderen bölgesinde 170 dönümlük arazi tahsis ederek planına hızla başlandı. Önümüzdeki 1,5, en geç 2 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Tamamlandığında artık Hatay'dan bir başka ile hastanın sevk edilme durumu söz konusu olmayacak."

İskenderun Devlet Hastanesi 2 yılda tamamlanacak

Bakan Koca, aynı zamanda Antakya'da 400 yataklı 2 kattan oluşan, ana merkezi de 3 kattan oluşan 56 bin metrekare kapalı alana sahip Hatay Eğitim Araştırma Hastanesinin de inşaatının devam ettiğini söyledi.

Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi açıldığında bütün ekibi ve ekipmanıyla hizmet vereceğini bildiren Koca, İskenderun'da 200 yataklı devlet hastanesinin "çelik yapı" olarak inşasının sürdüğünü aktardı.

Koca, yine İskenderun Eğitim Araştırma Hastanesi olarak kullanacakları 600 yataklı İskenderun Devlet Hastanesinin de ihalesinin yapıldığını ve inşaatına başlandığını, buranın da 2 yıl içerisinde biteceğini dile getirdi.

Gelecek hafta İskenderun'daki 200 yataklı hastaneyi de açmak istediklerinin altını çizen Koca, şunları kaydetti:

"Defne Devlet Hastanemiz bildiğiniz gibi 300 yataklı, 51 yoğun bakımı olan ve MR'ıyla, tomografisiyle bütün görüntüleme sistemleri olan bir hastanemiz. 300 yatağı da teknik altyapısıyla, hava ve oksijen altyapısıyla yoğun bakım yatağına dönüştürülebilir durumda. Yani Allah göstermesin bir felaket veya pandemi döneminde 300 yatağı da yoğun bakım yatağı olarak inşa edilmiş durumda. Hayırlı olsun, devletimiz de milletimiz de burada."

"Hatay'ımıza 3 yeni hastane kazandırıyoruz"

Koca, Hatay'daki Konya Konteyner Kent'te düzenlenen programda, bir görevi daha tamamlamış olmanın huzuruyla Hatay'da bulunduklarını söyledi.

Depremin hemen akabinde yaraları sarmak için Hatay'da olduklarını hatırlatan Koca, şöyle devam etti:

"Bugün de buradayız, yarın da burada olacağız. Konu ne olursa olsun, amacı derde deva olmak değil, amacı derdi devasız göstermek olanlar var. Çünkü zora gelemiyorlar, olay yerini kolay terk ediyorlar. Biliyorsunuz 6 Şubat sonrasındaki sağlık hizmetlerine yönelik bazı ithamlarla karşılaştık, hepsi de mesnetsizdi. Biliyorsunuz, Defne Devlet Hastanesinin yapımına alelade sebeplere binaen zarar verecek çok sözler sarf edildi. O karalama hadisesinin görüleceği mahkeme afet şehri, bu Hatay'dır ve bu davaya bakacak hakim sizsiniz. Kardeşlerim, biliyorsunuz deprem felaketini takip eden saatlerde buradaydık. Sağlık hizmetleri için ekipçe büyük gayret gösterdik. Geriye dönüp baktığımızda gerçekten takdire şayan bir organizasyon var. 55 bin yaralımızı kara, hava ve deniz ambulanslarıyla afet bölgesinden tahliye ettik. Sadece Hatay'ımızdan, Adana'ya yaklaşık 8 bin, Mersin'e ise 7 bin yaralı naklettik. Yıkılan, kullanılamaz hale gelen sağlık tesislerimize karşılık derhal sahra hastanelerini kurduk. Ameliyathane dahil tüm sağlık altyapısıyla bunları hızla hizmete açtık. Sağlık hizmetinde kendinizi güvende hissetmeniz için tüm imkanları kullandık."

Depremden sonra Hatay'ın Belen, Hassa ve Arsuz ilçelerinde devlet hastanelerini açtıklarını aktaran Koca, "Şimdi ise Hatay'ımıza 3 yeni hastane kazandırıyoruz. Antakya'da 400 yataklı Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanemizin inşaatı devam ediyor. 200 yataklı İskenderun Devlet Hastanemizin inşaatı son aşamasında. İnşallah gelecek hafta onu da açacağız." diye konuştu.

"Defne Devlet Hastanesinde 256'sı hekim 1044 sağlık çalışanı görev yapacak"

Sağlık Bakanı Koca, Defne Devlet Hastanesinin, inşaatına başlandıktan 57 gün sonra kapılarını açacağını vurgulayarak, "300 yataklı, 11 ameliyathanesi olan, tomografi ve MR cihazlarıyla donatılmış görüntüleme merkezine sahip bu sağlık kompleksi, Defne'nin ve Hatay'ın hizmetinde. 28 bin metrekare alana kurulu olan Defne Devlet Hastanesinde, 256'sı hekim 1044 sağlık çalışanı görev yapacak. Hastaneyi hazır hale getirmek için gece gündüz demeden çalışan tüm mesai arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. 57 günde tamamlanan işin, kolay bir iş olmadığını, zoru başarmak olduğunu ifade etmek isterim." değerlendirmesinde bulundu.

"İskenderun Devlet Hastanemiz hasta kabulüne başlayacak"

Hastane inşaatının ramazan ayında aralıksız devam ettiğini anlatan Koca, şu ifadeleri kullandı:

"Bundan sonraki sınavımız, sınavların bizce en kolayı. Hizmette yüksek memnuniyet sınavını her gün başarıyla vereceğiz. Hastanemiz, söz verdiğimiz gün dolmadan 57'nci günde hizmet vermeye başlayacak. Gelecek hafta ise İskenderun Devlet Hastanemiz hasta kabulüne başlayacak. Huzurunuzda bu önemli bilgiyi kamuoyuna vermek istiyorum. Defne ve İskenderun devlet hastanelerimizden içeri girdiğinizde sizleri 'İnsanlık, merhamet üzerine kuruludur' sözü karşılayacak. Biz bu düstura inanıyoruz ve kendimizi devletin şefkat ve merhamet elini size uzatma görevini ifayla memur görüyoruz."

defne devlet hastanesi
saglik bakani
fahrettin koca
Yorum (1)
Ali kemal (Dr)
'i̇nsanlık, merhamet üzerine kuruludur' merhameti olmayanın insanlıktan nasibi yoktur, insafı olmayanın da ... asılsız yalanlarla halkı kin ve nefrete sevk etmek isteyenlerin de..., çamur at izi kalsın mantığında olanların da... vesaire vesaire...
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir