Medimagazin logo

Cerrahi uygulamada Türkiye'de bir ilk!

Hamileliğinin 16. haftasında bebeğine "Spina Bifida" tanısı konan anne, Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğum gerçekleştirilmeden ameliyat edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen ameliyatla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Cerrahi uygulamada Türkiye'de bir ilk!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bebeğine Spina Bifida tanısı konulan Şeyma Hisar, hamileliğinin 16. haftasında ameliyat edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Cerrahi uygulamada Türkiye’de bir ilk. Gebeliğinin 16. haftasında Şeyma Hanımın bebeğine "Spina Bifida" tanısı kondu. Bu, anne karnında bebeğin omurgasının tam kapanmaması ve buna bağlı olarak da omuriliğin ve sinirlerin açıkta kalması anlamına gelen bir hastalık. Tedavi edilmezse yürüyememe, idrarını ve büyük tuvaletini tutamama, kafada sıvı birikmesi gibi sonuçlara yol açıyor. 

Geleneksel yöntemlere göre sorun, doğum sonrası ameliyatla çözülüyor. Hem anne hem bebeği şanslı. Ameliyat doğum beklenmeden yapıldı. Bu cerrahi uygulama ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyor. Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanemizdeki ekibimizi kutluyoruz."

pendik egitim ve arastirma hastanesi
saglik bakani fahrettin koca
ameliyat
spina bifida
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir