Medimagazin logo

Canlı yayında biyonik kulak ameliyatı

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iç kulak anomalisi olan 2,5 yaşındaki Rana Yıldız Doğru'ya yapılan biyonik kulak ameliyatı, çeşitli Avrupa ülkelerindeki hekimler tarafından canlı yayında takip edildi.
Canlı yayında biyonik kulak ameliyatı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağlar Batman, gazetecilere yaptığı açıklamada, her sene web üzerinden bu tür paylaşımların olduğunu, bu yıl da Türk hekimlerinin ameliyatının canlı yayınladığını anlattı.

İç kulak anomalisi olan Rana Yıldız Doğru'ya yapılan biyonik kulak ameliyatını yabancı meslektaşlarının web üzerinden bağlanarak izlediklerini belirten Batman, "Güzel de oldu. Bu tip çocuklarda bu operasyon çok işe yarıyor. Çünkü bu çocukların işitmek için başka bir şansları yok. Hem işitme kayıplar var hem de iç kulakta ciddi anomalileri var. İki tarafta birden işitme siniri olmadığında beyin sapı implantı da yapabiliyoruz. Bu durumda işitme sinirinin beyin sapına girdiği bölgeye implant koyuyoruz. Bu çocukların işitmesini sağlıyoruz" bilgisini verdi.

Rana'nın 2,5 yaşına kadar hemen hemen hiç duymadığını, konuşamadığını ifade eden Batman, ameliyatın ardından duymaya başlaması beklenen Rana'nın rehabilitasyon sürecinden geçeceğini söyledi.

Prof. Dr. Çağlar Batman, "Bu cihaz, hastanın işitmesini sağlıyor. İşitmek, dil gelişimini sağlayan bir yol. Dolayısıyla dil gelişimi olduktan sonra Rana, tamamen normal hayata dönecek. Ben tahmin ediyorum bu çocuğumuz normal zamanında ilkokula başlayacak. Biz şimdiye kadar bin 200 bu tür ameliyat yaptık. Türkiye'de tahminin 8 bin civarında olmuştur. Bu ameliyatlar 15-20 merkezde yapılıyor" diye konuştu.

Ameliyat, İspanya, Brezilya, Fransa, Hollanda, İngiltere, Belçika, Almanya, İsviçre ve Portekiz'in de bulunduğu birçok ülkede web üzerinden canlı yayınla izlendi.

canlı ameliyat
biyonik kulak
canlı yayında ameliyat
prof. dr. çağlar batman
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir