Medimagazin logo

Çalışma: Düzenli egzersiz yapan kişilerde ALS riski daha düşük

Bilim insanları egzersiz yapmanın ALS hastalığıyla mücadelede kritik bir önemi olduğunu ortaya çıkardı.
Kaynak: Sözcü
Çalışma: Düzenli egzersiz yapan kişilerde ALS riski daha düşük
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünyanın önde gelen tıp dergilerinden Neurology'de yayınlanan bir araştırmada orta ve yoğun seviyede egzersiz yapmanın ölümcül bir hastalık olan ALS riskini erkekler için azalttığı ortaya çıktı. 

Amerikan Nöroloji Akademisi'nin tıp dergisi Neurology'de yayımlanan araştırma kapsamında 27 yıl boyunca 373.696 Norveçlinin verilerinin incelendiği belirtildi. Bilim insanları egzersizin erkeklerde işe yaradığını söylerken kadınlar için ise azaltmadığını tespit etti. 

Bilim insanlarının takip süresi boyunca 504 kişi ALS vakası ortaya çıktığı belirtildi. 

Uzmanlar, orta düzeyde fiziksel aktivite yapan erkek katılımcıların ALS riskinin yüzde 29 daha düşük olduğunu ortay açıkladı. Yüksek düzeyde fiziksel aktivite yapanlarda ise bu oranın yüzde 41 olduğu belirtildi. 

Norveç'teki Akershus Üniversite Hastanesi'nde araştırmayı yapan Dr. Anders Myhre Vaage, yüksek profilli sporcularda ALS teşhisinin, yorucu fiziksel aktivitenin hastalığın gelişimine ve erken başlangıcına yol açan çevresel bir risk faktörü olduğu düşüncesini teşvik ettiğini belirtiyor.

Myhre Vaage, "Fiziksel aktivite düzeyleri, zindelik ve ALS riski konusunda çelişkili bulgular var" dedi. 

"Çalışmamız, erkekler için daha aktif bir yaşam tarzı sürmenin 30 yıldan daha uzun bir süre sonra ALS riskinin azalmasıyla bağlantılı olabileceğini ortaya koydu."

als
egzersiz
neurology
Yorum (1)
muzaffer hekim
als derneği̇ni̇n kurucularindan fenerbahçeli̇ sedat yeteri̇nce egzersi̇z yapardi. muğlak i̇fadeli̇ sonuçlar i̇çeren bu tarz araştirmalardan gina geldi̇. yarin si̇zi̇n deği̇l, bugünü hakkiyla yaşayin yeter.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir