Medimagazin logo

Bu kavga hasta eder

Yeni düzenlemeler sağlık sektörünü birbirine düşürdü. Özel hastaneler ile SGK'nın, doktorlar ile de Sağlık Bakanlığı'nın arası açık.
Kaynak: RADİKAL - HACER BOYACIOĞLU
Bu kavga hasta eder
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Son yıllarda sağlıkta atılan adımlar ve getirilen yeni çerçeve, sağlık alanındaki tüm aktörleri birbiriyle kavgalı yaptı. Sağlık Bakanlığı, Türk Tabipler Birliği’yle, Sosyal Güvenlik Kurumu özel hastanelerle sürekli artan bir gerilim içinde. Özel hastaneler geçen hafta “Bu koşullarda ilerlemeyiz” kararı alırken, Sosyal Güvenlik Kurumu “Abartıyorlar, sorun yok” görüşünde. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, doktorları ve üniversite hastanelerini “Çok kötü bir sistem kurmuşsunuz” diye eleştirirken; Tabipler Birliği “Biz sizin ne yaptığınızı biliyoruz” yanıtını veriyor. Tabipler Birliği’nin Dünya Tabipler Birliği’ne bakanlığı şikâyet etmesi ise, bu alanda yaşanan tartışmalara uluslararası bir boyut da kazandırdı.

Sorun, fark ücreti
Hastanelerle Sosyal Güvenlik Kurumu arasında bir süredir hastanelere yapılan ödemelerde kullanılan fiyatların arttırılmaması ve fark ücreti sınırlamaları nedeniyle gerginlik yaşanıyor. Geçen hafta Türkiye genelindeki özel sağlık kuruluşlarından 200 kişi, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği’nin (OHSAD) istişare toplantısında bir araya geldi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Sektör genelinde bu koşullarda hizmet sunumuna devam edilemeyeceği kanaatinin hâkim olduğu anlaşılmaktadır” denildi. Özel hastaneler, yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve SGK yönetimiyle sorunları konuşmak için bir araya gelecek. SGK ise, sorunların özel hastaneler tarafından abartıldığı görüşünde.

Uluslararası boyutta
Sağlık Bakanlığı ile doktorların çatı örgütü olan Türk Tabipler Birliği arasındaki gerilim de geçen hafta daha da arttı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık üzerinden ticarete izin vermeyeceklerini belirtirken, doktorları ve üniversite hastanelerini “Çok kötü bir sistem kurmuşsunuz” diye eleştirdi. Türk Tabipler Birliği ise, bakana “Esas siz sağlığı ticarete alet ediyorsunuz. Ne yaptığınızı iyi biliyoruz” açıklamasıyla yanıt verdi.
Sağlık Bakanlığı ile doktorlar arasındaki gerginlik uluslararası boyuta da sıçradı. Türk Tabipler Birliği’nin talebi üzerine konuyu inceleyen Dünya Tabipler Birliği tartışmaya müdahil oldu. Birlik üyelerine gönderdiği mektupla, Sağlık Bakanlığı’nın mevzuat çalışmalarını eleştirirken, “Türk Tabipler Birliği’ne nasıl destek sunabileceğimizi değerlendiriyoruz” dedi ve Sağlık Bakanlığı’nı “totaliterlikle” suçladı.

bu
kavga
hasta
eder
Yorum (8)
cemal
türk tabipler birliğini çok taktir ettim şimdi...hakikaten sağlık bakanlığı berbat bir sistem oluşturdu.ilk bakışta iyi bir sistem gibi ama içine girince neresinden tutarsan dökülüyor.yani yani binalar yapıldı, yeni yeni cihazlar alındı, milyarlarca dolar para harcandı ama eminim 10 yıl önceki tıbba göre şu anda türk tıbbı daha geri.
0
Cevapla
hasan efe
TTB'yi tebrik ederim. Bu bakanı uluslararası arenada yargılamak lazım. TTB ilk adımı atmış bulunuyor ve devamının gelmesi dileğimdir.
0
Cevapla
BG
SGK olayı abartıyorsunuz demiş benim hastanın kulağından çıkardığım buşonu koyduğum gazlı bezi tutup çöpe at 10 lira vereceğim desem SGK başkanına tiksinmeden yapr mı acaba AMA sizin verdiğniz paket fiyatla be 40 kuruşa yapıyorum bu işi.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
burada esas önemli olan dünya tabibler birliğinin sağlık bakanlığının icraatları üzerinde bir etkisinin olup olmayacağı.elbette ttb olumlu birşey yapmış ama daha da önemlisi yapılan faaliyetin sonuç getirip getirmeyeceğidir.ttb nin öncelikle yapması gereken,türkiyeli meslektaşlarını dağıtmadan,kendinden soğutmadan saflarında toplayıp kendi potansiyelini kullanmaktır.nihayetinde,dünyanın dört bir yanından hekimler gelip,türkiyeli hekimlerin sorunlarını çözecek değiller.bir sonraki aşamada türkiyeli hekimlerin neslini tüketmeye çalışan sağlık bakanlığı uygulamaları için "greenpeace" çevre örgütünden mi yardım isteyeceğiz?türkiyeli hekimler ortak hareket etmediği sürece bu tip faaliyetler ülkemizde hekimlerin kötü giden yazgısını değiştirmez ve basına malzeme olmaktan öteye geçmez.son söz:"yetmez ama evet" çi değilim.daha önce değerli bir meslektaşın da bu sütunlarda ifade ettiği gibi,hekimler için artık hattı müdafaa kalmamıştır ve bulundukları her satıhta hekimler gerektiği şekilde kendileri ve diğer tüm meslektaşları için müdafaa yapmalıdır.
0
Cevapla
Okan
Tebrikler TTB.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir