Medimagazin logo

Bu ameliyat 36 sürecek ve yaklaşık 150 doktor katılacak!

İnsan kafasını başka bir bedene nakledebileceğini iddia eden İtalyan cerrah Sergio Canavero, bu operasyon için gönüllü olan 30 yaşındaki Valeri Spiridonov ile buluşmaya hazırlanıyor.
Bu ameliyat 36 sürecek ve yaklaşık 150 doktor katılacak!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Vücudundaki kasların yüzde 90'ının çalışmaması nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan 30 yaşındaki Valeri Spiridonov isimli Rus bilgisayar mühendisi, geçtiğimiz aylarda kafa nakli operasyonu için gönüllü olarak dikkatleri üzerine çekmişti.

NTV'nin haberine göre; bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen ölümü göze alan Spiridonov, operasyon öncesi doktoruyla tanışmak için New York 'a gitmeye hazırlanıyor. Burada bilim dünyasını bu operasyonun mümkün olduğuna ikna etmeye çalışacak olan ikili, ameliyat için vize almaya çalışacak.

36 SAAT SÜRECEK, 150 DOKTOR KATILACAK
2016'da gerçekleştirilmesi planlanan operasyonun ABD'de yapılması bekleniyor. Yaklaşık 36 saat sürmesi öngörülen ve 11.2 milyon dolara (Yaklaşık 30 milyon TL) mal olması bekelenen operasyon için şu ana kadar gerekli maddi destek sağlanamadı.

Gerekli finansal desteğin sağlanması durumunda 150 doktor ve hemşirenin katılımı ile gerçekleşecek operasyon kapsamında gönüllünün kesilen omurilikleri ‘polietilen glikol’ isimli bir yapıştırıcı madde ile başka bir bedene yerleştirilecek.

bu
ameliyat
36
sürecek
ve
yaklaşık
150
doktor
katılacak!
Yorum (5)
Yalçın L.
Sizin kafanız mı güzel :) bu kafa nakli değil ki vücut nakli olmuş oluyor. Farklı birinin beyni olunca farklı biri oluyorsun. Adam kendisinin düzeleceğini sanıyor galiba ama aslında başkasına tüm vücudunu bağışlamış haberi yok.
0
Cevapla
üç harfli
Adam nakil olunca kalkıp yürüyeceğini sanıyor mutlaka.
0
Cevapla
Dr
İlk denemelerinde imkansız denilen şeylerin çoğu, şu an rutin kullanımda. Bu da denenmelidir. Adam ölürse zaten yaşıyan ölü değilmi?
1
Cevapla
hasan
Malesef kafa sinirlerinin omuriliğin nakli tutmuyor. Hatta cerrahi esnasında vagus kesilirse mikroskop altında diksen bile fonksiyon görmüyor.Periferik sinirler tutuyor. Burada bir anı da hatırlatmak isterim. Brakial arteri, veni ve ulnar siniri yaralanmış bir hastamı gece acil şartlarda başarıyla opere etmiştim.Benden başka gelen ilgili uzman da olmadığından damar onarımına ek olarak adale, sinir vs onarımları da ben yaptım.Hastanın kolu gangren olmaktan kurtuldu diye çok sevinmiştim. Ancak bir süre sonra hasta yakınları tarafından tehdit edilmeye başladım.Sinir fonksiyonu olmadığını benim hatalı olduğumu söylemişler.Uzun süre tehditler sürdü, ancak bir gün bana hediye getirdiler bende silahla girdiler diye korkumdan kaçtım, arkamdan yetiştiler. Doktorum teşekkür ederiz, kol çalışmaya başladı, duyduk ki sinir yaralanmalarının iyileşmesi için 1-2 yıl gerekiyormuş. Uzun bir süre sonra kol iyileşti demekki siniri iyi onarmışsın dediler. bizde mahkemeden vazgeçtik dediler. Hangi mahkemeye başvurmuştunuz deyince de töre dediler. Bence bu tip uygulamalar maymunlarda yapılmalı, edinilen bilgilerde paylaşılmalı.
0
Cevapla
baran
11.2 MİLYON DOLARA BİNLERCE ÇOCUK AŞILANIP HAYATI KURTARILABİLİR. BATININ BU İĞRENÇ ŞEBEKLİKLERİ NE ZAMAN SON BULACAK...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir