Medimagazin logo

Boğazına şeker kaçan çocuğu başhekimin müdahalesi kurtardı

Elazığ'da, sokakta nefes borusuna şeker kaçan ve babasının kucağında en yakın hastaneye getirilen 2 yaşındaki çocuk, doktorun hızlı müdahalesi sonucunda kurtarıldı. Doktor, çocuğun boğazından çıkardığı şekeri sinirle yere vurup kırarken, acı dolu baba çocuğu kurtarılınca üstündeki mont ve kazağı çıkarıp dizlerin üzerine çöküp mutluluktan ağladı
Kaynak: DHA
Boğazına şeker kaçan çocuğu başhekimin müdahalesi kurtardı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Olay, akşam saatlerinde, Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki Perşembe Pazarı mevkisinde meydana geldi. İsmi öğrenilemeyen baba, 2 yaşındaki oğlunun ısrarına dayanamayıp, çocuğuna şeker aldı. Çocuğun yediği şeker, bir süre sonra soluk borusuna kaçtı. Çocuğunun nefes alamadığını fark eden babanın telaşlandığını gören çevredekiler, yoldan geçen bir otomobilin sürücüsünden yardım istedi. Yardımsever vatandaşlar, bebek ile babasını bir otomobile bindirdi. Otomobil sürücüsü, nefes alamayan çocuğu ve babasını olay yerine çok yakın olan Mediline Hastanesi’nin Acil Polikliniğine getirdi.

Doktor da gözyaşlarına hakim olamadı

Telaşla hastaneye giren baba, kucağında tuttuğu ve nefes borusuna şeker kaçtığı için boğulmak üzere olan çocuğu için bağırarak yardım istedi. Hastanenin başhekimi ve aynı zamanda acil doktoru Yusuf Kenan Aydın, çocuğa hızla müdahale ederek şekeri çıkardı ve tekrar nefes almasını sağladı. Bebeği kurtaran doktor, elindeki şekeri de o anlık sinirle yere vurarak kırdı.

Çocuğunun kurtarılmasıyla rahat bir nefes alan baba ise üzerindeki montu ile kazağını çıkararak dizlerinin üzerine çöktü ve ağladı. O anlar hastanenin güvenlik kamerasına anbean yansıdı.

Bebeği kurtaran doktor Yusuf Kenan Aydın, "Çok hızlı davranarak duruma müdahale ettik. Başarılı olduk ve çocuğun hayatını kurtardık. O şekeri çıkarırken de bir anlık sinir ve yaşanan durumdan kaynaklı şekeri yere vurarak kırdım. Bu durumun mutluluğu tarif edilemez gerçekten. O an baba hüngür hüngür ağladı ben de orada gözyaşlarıma hakim olamadım. Lütfen aileler çocuklarına şeker verirken çok dikkat etsinler" dedi. 

elazig
doktor
seker
bashekim
Yorum (1)
Prof. Dr. İrfan Yalçınkaya
bu haberde bir bilgi yanlışlığı var, şeker soluk borusuna kaçsa idi bu kadar kolay çıkaramazdı, muhtemelen cisim ses telleri seviyesinde idi ve kısmen nefes alıp vermeye izin veriyordu, doktor ya parmağıyla cismi tutup çekti ya da farkında olmadan heimlich manevrası uyguladı, sonuç güzel, tebrikler
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir