Medimagazin logo

<b>Maliye, döner sermayede eskiye döndü </b>

<p> Maliye Bakanlığı, hastanelerde, döner sermaye gelirlerinin tüm ödemeleri karşılayamadığı durumlarda giderlerin hangi sıra ile ve nasıl ödeneceğine dair yaptığı düzenlemeyi, uygulamada karşılaşılan sorunlar yüzünden geri çekti.</p>
<b>Maliye, döner sermayede eskiye döndü </b>
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Maliye Bakanlığı, hastanelerde, döner sermaye gelirlerinin tüm ödemeleri karşılayamadığı durumlarda giderlerin hangi sıra ile ve nasıl ödeneceğine dair yaptığı düzenlemeyi, uygulamada karşılaşılan sorunlar yüzünden geri çekti.Sağlık-Sen, söz konusu düzenlemeyi Döner Sermaye Yönetmeliğine aykırı olduğu gerekçesiyle 5 Şubat'ta dava etmişti. Bakanlık geçtiğimiz günlerde valiliklere konu ile ilgili yeni bir genel yazı göndererek önceki düzenlemeyi iptal etti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sağlık-Sen, Maliye Bakanlığı'nın 25 Aralık 2008'de valiliklere gönderdiği genel yazısında, Döner Sermayeli İşletmeler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği hükümlerini sınırlayan biçimde döner sermaye gelirlerinin dağılımını yeniden düzenlediğini kaydetti. Bu düzenleme ile personel döner sermaye ödemeleri dışardan hizmet alımından kaynaklı giderlerle aynı başlıkta birleştirilirken, ilk üç sıradaki (a,b,c) zorunlu giderlerin ödenmesinden sonra kalan gelirin sadece yüzde 65'inin bu giderlere harcanması şartı getiriliyordu. Ancak Sağlık-Sen buna itiraz etti. Bakanlık da bu itirazı yerinde görerek, Valiliklere yeni bir genel yazı gönderdi. 1 Mart 2009'dan itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenlemede, Döner Sermaye Gelirleri'nin dağılımındaki öncelikler listesi ilgili yönetmelikte belirtilen şekilde yer alıyor. Maliye, söz konusu genel yazısında personelin döner sermaye ödemelerinde sıkıntı yaşanmayacak şekilde tedbir alınması talimatını da veriyor. (CİHAN)

Zaman

<b>maliye
döner
sermayede
eskiye
döndü
</b>
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir