Medimagazin logo

BM: Dünyada uyuşturucu kullanımı 10 yılda yüzde 26 arttı

Birleşmiş Milletler (BM), 2020’de dünya genelinde 15-64 yaş aralığındaki yaklaşık 284 milyon kişinin uyuşturucu kullandığını, 2010’dan itibaren uyuşturucu kullanımının yüzde 26 arttığını bildirdi
Kaynak: AA - Aşkın Kıyağan
BM: Dünyada uyuşturucu kullanımı 10 yılda yüzde 26 arttı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BM Uluslararası Uyuşturucu ve Suç Ofisince (UNODC) BM Viyana Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, "2022 Dünya Uyuşturucu Raporu" kamuoyuyla paylaşıldı.

Raporda, 2010-2020 döneminde uyuşturucu kullanımının yüzde 26 arttığı, bunun 15-64 yaş arası nüfusun yüzde 5,6’sının uyuşturucu kullandığı anlamına geldiği ifade edildi.

Uyuşturucu kullanımı nedeniyle rahatsızlıklar yaşayan ve tedavi hizmeti bekleyenlerin sayısında ciddi artış gözlemlendiği aktarılan raporda, uyuşturucu kullanımına bağlı olarak çeşitli rahatsızlıklar yaşayanların sayısının son 10 yılda 38,6 milyona yükseldiği belirtildi.

Dünya genelinde 2020’de yaklaşık 284 milyon kişinin uyuşturucu kullandığı belirtilen raporda, bireylerin tedavi imkanı bulmakta ciddi sorunlar yaşadığına işaret edildi.

En çok esrar kullanılıyor

Küresel olarak en çok kullanılan uyuşturucu maddenin esrar olduğu bilgisi paylaşılan raporda, 2020’de 209 milyon kişinin bu maddeyi kullandığı, son 10 yılda kullanıcı oranında yüzde 23 artış yaşandığı kaydedildi.

Raporda, 61 milyon kişinin "opioid" adlı sentetik uyuşturucu çeşitleri, 34 milyon kişinin amfetamin türü maddeler, 20 milyon kişinin ekstazi ve 21 milyon kişinin de kokain kullandığı belirtildi.

Raporda, uyuşturucu kullanımının beraberinde getirdiği sağlık sorunlarına da yer verildi.

2020'de 11 milyon 200 bin kişinin uyuşturucu enjekte ettiği aktarılan raporda, bunların 1,4 milyonu HIV, 1,2 milyonu HIV ve hepatit C, 5 milyon 500 bininin hepatit C virüsü taşıdığı bilgisi paylaşıldı.

Uyuşturucu enjekte eden veya kullanan kişilerin HIV kapma olasılığının, genel nüfusa göre 35 kat daha fazla olduğu kaydedildi.

Raporda uyuşturucu kullanımı sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısında da gözle görülür artış yaşandığı, 2009-2019 arasında madde bağımlılığı nedeniyle ölenlerin oranının yüzde 17,5 arttığı ifade edildi.

2019'da uyuşturucudan yarım milyon insan öldü

2019’da uyuşturucu nedeniyle 494 bin kişinin yaşamını yitirdiği, özellikle ABD ve Kanada’da sentetik uyuşturucu kullanımı sonucunda ölenlerin sayısının en yüksek seviyelere ulaştığı, opioid ve benzeri maddelerin 2019-20 arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde 93 bin kişinin hayatına mal olduğu vurgulandı.

Uyuşturucu üretimi ve trafiği

Kenevir ekiminin hemen hemen bütün ülkelerde mevcut olduğu kaydedilen raporda, afyon ve kokain yapımında kullanılan koka ağacının yalnız belirli ülkelerde üretildiğine dikkat çekildi.

Buna göre dünya genelinde afyon üretiminin yüzde 95’inin Afganistan, Myanmar ve Meksika’da gerçekleştiği, koka ağacının ise Kolombiya, Peru ve Bolivya’da ekildiği belirtildi.

Kokain üretimde zirvede

Raporda, 2021’de afyon üretiminin önceki yıla oranla yüzde 7 gerilediği ve toplamda 7 bin 930 ton üretim yapıldığı belirtilirken, buna karşı kokain üretiminin yüzde 11 artarak 1982 tonla tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığı vurgulandı.

Kovid-19 salgını

Kovid-19 salgını sürecinde madde kullanımı ve uyuşturucu trafiğinde ciddi bir gerileme görülmediğine, özellikle karantina uygulamaları sonrasında esrar başta olmak üzere sentetik madde kullanımında artış yaşandığına işaret edilen raporda, halihazırda madde kullananların çeşitli nedenlerle aşı yaptırmak istemeyen kitle arasında yer aldığına dikkat çekildi.

bm
uyusturucu
uyusturucu kullanimi
birlesmis milletler
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir