Medimagazin logo

Bilimsel çalışma: Çay içenlerin ölüm riski daha düşük

ABD'li bilim insanları, her gün çay içen kişilerinin ölüm riskinin içmeyenlere göre yüzde 9 ila 13 daha düşük olduğunu ortaya koydu
Kaynak: DHA
Bilimsel çalışma: Çay içenlerin ölüm riski daha düşük
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bilimsel çalışma, 2006-2010 tarihlerinde çayı çok tüketen İngilizler arasında yapıldı ve çalışmaya katılan yaklaşık 500 bin kişi, 11 yıl boyunca takip edildi.

ABD'nin Ulusal Sağlık Enstitüleri'nden (NIH) bilim insanları, 2006-2010 tarihleri arasında, İngiltere'nin 'Biobank' veri bankasını kullanarak 40 ila 69 yaş aralığındaki 498 bin 43 kişiye anket yoluyla 'çay içme alışkanlıklarını' sordu. Ankete cevap verenler, 2022 yılına kadar takip edildi.

Bilim insanları elde ettikleri sonuçları dün basın bülteniyle açıklayarak 'her gün en az iki defa çay içen kişilerin ölüm riskinin yüzde 9 ila yüzde 13 daha düşük olduğunu' duyurdu.

Çalışmaya katılanların yüzde 89'u siyah çay içiyor

Bilimsel çalışmanın açıklaması yayınladı.

"Kafein metabolizmasındaki genetik çeşitlilikten bağımsız olarak, günde 2 veya daha fazla çay içenler arasında; daha yüksek çay alımıyla daha düşük ölüm riski ilişkilendirildi. Bu bulgular, daha yüksek alım seviyelerinde bile çayın sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini düşündürmektedir."

Bulgular, kişinin çayına süt veya şeker ekleyip eklemediğine veya tercih ettiği sıcaklığın ne olduğuna bakılmaksızın sonucun aynı olduğunu gösterdi. Daha önceki çalışmaların, yeşil çay içen Asya bölgesine yöneldiğini belirten bilim insanları, bu çalışmaya katılanların yüzde 89'unun siyah çay çeşitlerini içtiğini vurguladı.

cay
olum riski
abd
cay icme
siyah cay
Yorum (1)
Devrimci Derviş
tüi̇k veri̇leri̇ kadar i̇nandırıcı bu çalışmada daha önceki benzer çalışmalarda olduğu gibi olayın mekanizması bir türlü aydınlatılamıyor. sakız çiğneyenlerde de böyle bir çalışma yapılsa sonucu ne çıkardı diye merak edenler arasındayım.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir