Medimagazin logo

Bilim insanları en genç Alzheimer vakasını teşhis etti

Çin'deki bir hafıza kliniğindeki nörologlar, 19 yaşındaki bir çocuğa Alzheimer hastalığı teşhisi koydular. Rapor, genci dünyada Alzheimer teşhis konulan en genç insan yaptı
Kaynak: TRT Haber
Bilim insanları en genç Alzheimer vakasını teşhis etti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Erkek hasta, 17 yaşlarında hafıza kaybı yaşamaya başladı ve bilişsel kayıplar yıllar içinde daha da kötüleşti.

Sciencealert'ta yer alan habere göre, hastanın beyninin görüntülenmesinde hafızayla ilgili olan hipokampusta büzülme görüldü.

Beyin omurilik sıvısı, en yaygın demans formunun ortak işaretlerini yansıttı.

Alzheimer hastalığı (AD) genellikle yaşlı hastalığı olarak düşünülüyor ve 65 yaşın altındaki hastaları içeren erken başlangıçlı vakalar, tüm teşhislerin yüzde 10'unu oluşturuyor.

30 yaşın altındaki hemen hemen tüm hastalarda Alzheimer patolojik gen mutasyonları ile açıklanıyor ve bu da onları ailesel Alzheimer hastalığı ( FAD ) kategorisine sokuyor.

Bir kişi teşhis aldığında ne kadar gençse, kalıtsal olarak aldıkları hatalı bir genin sonucu olma olasılığı o kadar yüksek.

Yine de Pekin'deki Başkent Tıp Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, genom çapında bir araştırma yaptıklarında, hafıza kaybının erken başlangıcından sorumlu olağan mutasyonlardan herhangi birini veya herhangi bir şüpheli gen bulamadılar.

Çin'de bu teşhisten önce en genç Alzheimer hastası 21 yaşındaydı.

Beyinde anormal proteinlerin birikmesine neden olan ve Alzheimer'ın ortak bir özelliği olan toksik plak yığınları oluşturan PSEN1 gen mutasyonunu taşıdığı fark edildi.

cin
alzheimer
bilim insanlari
demans
Yorum (2)
Nur
alzheimer beyinde ağır metallerin birikmesiyle oluşur..al=alüminyum z=çinko he=hem yani demir i=iyot mer=mercuri yani civa..ohalde bu ağır metallere maruziyeti engellenirse alzheimer engellenir
Cevapla
Nur
agir metalleri nasıl bünyeye alıyoruz ...örneğin civa....aşılar ve asi olan hayvanların etlerini yiyerek...alüminyum ise topaklanmayi önleyici alüminyum silikat ile..nelerde var bu..bütün öğütülmüş gıdalarda..başta ucu birarada suttozunda..tuzda..şekerde..unlarda
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir