Medimagazin logo

Bilim dünyasını heyecanlandıran buluş

Amerikalı bilim adamları, gençlerin yaralarının nasıl yetişkinlerden daha çabuk iyileştiği sorusunun cevabı olarak etkin hale getirilen "Lin28a" genini buldu.
 Bilim dünyasını heyecanlandıran buluş
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Amerikalı bilim adamlarının, "Lin28a" genini etkin hale getirerek yaraların iyileşmesini hızlandırdıkları bildirildi. Harward Üniversitesi'nden bilim adamları, Lin28a geninin anne karnındaki bebekte çok aktif olduğunu, yaş ilerledikçe etkinliğinin azaldığını belirledi.

Gençlerin yaralarının  nasıl yetişkilerinkinden daha çabuk iyileştiği sorusuna cevap arayan bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, etkin hale getirilen Lin28a geninin yaraların iyileşmesini ve tüylerinin bir kısmı olmayan farelerin tüylenmesini hızlandırdığını gösterdi. Ayrıca genin zarar gören kulak dokularının onarılmasına da yardımcı olduğu belirlendi.

Araştırmacılar, Lin28a geninin bazı enzimlerin üretimini artırdığını ve embriyoda normalde daha aktif olan metabolik süreci hızlandırdığını vurguladı. Genin yetişkinlerde etkin hale getirilmesinin ameliyatlardan sonra yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayabileceği düşünen bilim adamları sonuçların, aynı işlevi yerine getirebilecek ilaçların geliştirilmesine de ışık tuttuğunu belirtti.

Araştırmanın sonuçları "Cell" dergisinde yayımlandı.
 

bilim
dünyasını
heyecanlandıran
buluş
Yorum (2)
tenekeci zeynel
Bir türün tüm DNA bazları aynı dizilimlidir. Sadece aktif olan kısımları değişiktir. Bu önermenin doğrusu nedir?
0
Cevapla
tenekeci mahmut
tenekeci zeynel gardaş o sorunun cevabını bilse bilse harwarddan gökhan hotamışlıgil hoca bilir. ona sormaq lazım. ayrıca bizim mahallenin tenekelerini bana bıraq zeynel gardaş. ekmağımızla,yimağımızla oynama. gurban olurum sana.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir