Medimagazin logo

<b>Hekimlerin &#8220;dermatologlara bakışına&#8221; eleştiri</B>

Gazetenizin 22 aralık tarihinde yeralan <a href="http://personel.saglik.gov.tr/dhy2006_7donem.asp" class="link" target="_blank"> Özelde hekimin adı yok</a> başlıklı yazıda dermatologlarla ilgili olarak yeralan ifadeden oluşan rahatsızlığımı ifade etmek istedim
<b>Hekimlerin &#8220;dermatologlara bakışına&#8221; eleştiri</B>
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Sayın Medimagazin Editörü,

Gazetenizin 22 aralık tarihinde yeralan Özelde hekimin adı yok başlıklı yazıda dermatologlarla ilgili olarak yeralan ifadeden oluşan rahatsızlığımı ifade etmek istedim.

Özel sektörde 8,5 yıldır çalışmakta olan bir dermatolog olarak yazıda geçen pek çok konuda hemfikir olmakla birlikte ismini vermeyen bu kalpdamar cerrahı kişinin mesleğimizle ilgili ifadelerini okurken ne yazıkki aynı fakülteden mezun olmuş olmanın üzüntüsünü yaşadım. Dermatoloji ile ilgili olan buna yakın yaklaşımlara zaman zaman hepimiz gizli yada açıktan maruz kalmaktayız.

Tıp bilimi konusunda birşey bilmeyen insanların dermatolojik muayene konusundaki yaklaşımlarını bir uzman doktordan görmek mesleğimiz adına gerçekten üzücü. Yalnızca kendi yaptığı işi önemli görüp diğerlerinin emek ve birikimlerine saygısız, vulgarize etmeye yönelik bu yaklaşımlar hekimlik yapan aynı kişilerin de emeklerini değersizleştiriyor bence. Böyle bir durumda gerek özel sektör gerekse devlet sektörde yaşanan ve yazıda yeralan durumlardan şikayet etmek ve hekime saygı olmadığından yakınmak ironiden başka birşey olmasa gerek.

Meslekdaşına ve yaptığı işe saygısı olmayan birisinin aynı saygıyı görmeyi beklemesini anlamakta güçlük çekmekteyim. Bu kişiye hatırlatmak isterim ki ülkemizde tıp fakültesini bitirmek kadar uzmanlık eğitiminede başlamak zorlu bir süreç ve bu süreçte dermatoloji ihtisasını seçmiş ve kazanmış olan meslekdaşlarım aldıkları puanlarla istedikleri yerde kalp damar ihtisası yapabilecekken tam tersini söylemek herzaman mümkün olmamaktadır.

Ayrıca görünüyor ki; cildiye hekiminin yapmadıklarını sayan kişinin kendini güncellemesi, dermatoloji uzmanlarının neler yaptıklarını; en basitinden dermoskopi vb yöntemleri muayene yaparken kullandıklarını öğrenmesi gerekiyor. Hatta bence bunlardan önce etik ve deontoloji kelimelerinin anlamlarını öğrenmesi gerekiyor.

Saygılarımla
Uzm. Dr. Emel MERT
Universal Hospital Bodrum

……………………………..

Haberde ne denmişti?


Sayın Mert’in bahsettiği haberde kadın doğum hekimi dermatologla farklı iş yapmalarına karşın aynı primi almalarını eleştirerek şunları söylemişti:

“Cildiye hekimi diyelim, hiçbir ultrason yapmıyor, vajinal muayene yapmıyor, sadece büyüteçle lezyona bakıyor ve kadın doğumcunun poliklinikte kişi başına aldığı primin aynını alıyor, biz bunların hepsini kabul ediyoruz. Yeni uzmanların bilgilendirilmesi, sözleşmelerini avukat eşliğinde yapmaları ve ne istediklerini bilmeleri gerekiyor. Yani bir normal doğumun bütün risklerini kaç milyona aldığını bilmesi gerekiyor. İkiyüzelli milyona normal doğum riski alınmaz. Çünkü çocuğun veya annenin başına bir şey gelmesi durumunda yasalarda çok yüksek tazminatlar var.”
<b>hekimlerin
&#8220
dermatologlara
bakışına&#8221
eleştiri</b>
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir