Medimagazin logo

Başkasının Yeşil Kartını kullanmak suç sayılmadı

Yargıtay 15. Ceza Dairesi, Tokat'ın Zile ilçesinde, oyun oynarken yüksekten düşerek başından yaralanan kızını, komşusunun aynı yaştaki kızının Yeşil Kartı ile hastaneye götüren babaya ''nitelikli dolandırıcılık'' suçundan verilen mahkumiyet kararını bozdu.
Başkasının Yeşil Kartını kullanmak suç sayılmadı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kızı sokakta oyun oynarken yüksekten düşerek başından yaralanan baba Arif A., olay sırasında para bulamadığı ve sosyal güvencesi olmadığı için komşusunun kızıyla aynı yaştaki kızının Yeşil Kartı'nı alarak acil servise gitti ve kızını tedavi ettirdi.

Başkasının Yeşil Kartı'nı kullandığı ortaya çıkan baba ve Yeşil Kartı'nı kullanmasına izin veren komşusu hakkında dava açıldı.

Zile Ağır Ceza Mahkemesi, babanın ''nitelikli dolandırıcılık suçundan'' mahkumiyetine, Yeşil Kartı'nı kullandıran komşusunun ise beraatine karar verdi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 15. Ceza Dairesi'nde görüşüldü.

-İlgili yönetmelik ve genelge gerekçe oldu-

Daire, baba hakkında verilen mahkumiyet kararını bozdu, komşusu hakkında verilen beraat kararını da onadı.

Yargıtay 15. Ceza Dairesi'nin kararında, Sağlık Bakanlığı'nın Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği ve Başbakanlığın ilgili genelgesindeki hükümlere yer verildi.

Bu hükümlerine göre, acil sağlık hizmeti vermekle yükümlü sağlık kuruluşlarının, acil vakaları, hastanın sağlık güvencesi olup olmadığına veya ödeme gücü bulunup bulunmadığına bakmaksızın kabul edeceği ve gerekli tıbbi müdahaleyi kayıtsız, şartsız gecikmeksizin yapacağı vurgulanan kararda, sağlık güvencesi olmayan vatandaşlardan ödeme gücü bulunmayanların acil sağlık hizmeti bedellerinin kendilerinden talep edilmeyeceği de ifade edildi.

Somut olayda, baba Arif A'nın, oyun oynarken yüksekten düşerek başından yaralanan kızını, komşusu Yunus M'nin, aynı yaştaki kızının yeşil kartıyla hastane acil servise götürerek tedavisini yaptırdığı belirtildi.

Baba Arif A'nın savunmalarında, olay sırasında para bulamadığını, herhangi bir sosyal güvencesi olmadığını, bu nedenle komşusunun kızına ait yeşil kartı alarak kızını tedavi ettirmek zorunda kaldığını beyan ettiği ifade edilen kararda, şunlar kaydedildi:

''Sanığın hiçbir sosyal güvencesinin olmaması ve ödeme gücünün bulunmaması nedeniyle kendisinden acil sağlık hizmet bedellerinin alınamayacağı ve bu nedenle herhangi bir zararın söz konusu olamayacağı anlaşılmakla sanığa atılı suçun unsurları bakımından oluşmadığı nazara alınarak beraatine karar verilmesi gerekirken, mahkumiyetine karar verilmesi bozma nedeni sayılmıştır.''

başkasının
yeşil
kartını
kullanmak
suç
sayılmadı
Yorum (5)
E Efe
Gördünüz mü arkadaşlar etik metik hikaye olmuş artık böyle bir yerde etik olmaya çalışmak ne kadar mantıklı olur acaba
0
Cevapla
My
Bu karar bozulmadığı sürece baskasının yeşil kartı olduğunu farketsem de müdahale etmem artık. Bu olaydan dolayı az mı tehdit edildik. Yargı mercilerinden daha iyi mı bileceğiz. Vatana millete hayırlı olsun bu karar...
0
Cevapla
drovuz
yazıklar olsun, adalete inancımız kalmadı, bu ülkeyi soyup soğana çevirenlere bu kadar da destek olunmaz ki.....
0
Cevapla
yorumsal
Yeşil kartı olmayanların acil durumda mağdur olmaması için devlet bir kanun çıkarıyor, işgüzar meslektaşım hastada komşunun kartı olduğunu anlayıp şerlok holmsluğa soyunuyor, Yargıtay hukuku yerine getirince de, hukukçu doktor yorumcularımız yazıklar olsun diyorlar. Bu forumu inşallah hukukçular okumuyorlardır, gülerler halimize, bizim tıbbi bir konuda fikrini açıklayan hukukçuya güldüğümüz gibi...
0
Cevapla
ey
Allah dr'lerin boyunu devirsin de , tüm Türkiye dr lerden kurtulsun
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir