Medimagazin logo

Başka Melikeler Ölmesin!

Başka Melikeler Ölmesin!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Acil Tıp Uzmanları Derneği'nden açıklama:

 


Bu ilk değil daha önce de buna benzer 3-4 olay yaşadık, her bir olay yüreğimizi biraz daha yakmakta acımız katlanarak artmaktadır. Genç meslektaşımızı kaybetmek bir yana bu şekilde kaybetmek bizi çok daha fazla üzmekte; sorumluluğumuzu, yapabildiklerimizi ve yapamadıklarımızı sorgulatmaktadır. Maalesef bu normal bir ölüm değil. Hayatının baharında idealist bir kardeşimizi, arkadaşımızı çalıştığı ortamda kaybetmek bu ölümleri sorgulamamızı da zorunlu kılmaktadır. Yıllarca emek vermiş, uğraşmış, belli yerlere gelmiş bu kardeşimizi böyle bir sona sürükleyen şey nedir?

Yıllarca her bulduğumuz fırsatta, her platformda acil servislerin bir afet bölgesi olduğunu, ülkemizde bu koşulların çok daha ağır olduğunu, yetkililer  oturup çaylarını yudumlarken acil çalışanlarının bu zor şartlarını hissetmediklerini haykırdık durduk.. Bu zor şartlarda risk ve stres altında çalışan insanların özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini dile getirdik. Bir kaç Türkiye sevdalısı, sıra dışı fedakar insan dışında kimse acil tıp uzmanı olmak istemiyor. Kimse bu afet ve kriz bölgelerinde çalışmak istemiyor Ama sesimiz hiç duyulmuyor. Tüm çağrılarımıza rağmen bu konuda hiçbir adım atılmıyor. Ya konuyla ilgilenilmiyor ya da basit gerekçelerle taleplerimiz kabul görmüyor. Yetkililerin bu olayın ciddiyetini ve vahametini anlaması için ne yapmamız gerekiyor?

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde olmayan SABİM diye bir olay çıktı: Doktoru şikayet hattı. Bu nasıl bir zihniyetin ürünüdür? Ne işe yaramıştır? Bunun sonuçları doktorlar ve hastalar açısından fayda getirmiş midir? Bu böyle basit bir olay değildir.. Siz gece gündüz çalışacaksınız, hastaların hayatlarını kurtarmaya hayatınızı adayacaksınız, bütün konforunuzdan hatta doğal yaşantınızdan feragat edeceksiniz sonra da belli belirsiz kişilerin hangi saikle olduğu belli olmayan saçma sapan şikayetlerini içeren incelemeyle ilgili elinize bir kağıt tutuşturulacak ve ifadeniz alınacak? Yetkililer de bu şikayetlere  teşvik edecek. Bu ortamda çalışanlarımızın psikolojisi nasıl bozulmaz?

Yargıda hepimiz ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz, Emniyette karşılaşıyoruz, Nüfus müdürlüğünde karşılaşıyoruz, Milli eğitimde karşılaşıyoruz, Devletin bütün birimlerinde karşılaşıyoruz hangisinde alo şikayet hattı var? Sağlık Bakanlığı tüm doktorları özellikle acil serviste hizmet verenleri potansiyel suçlu görmekten  ne zaman vazgeçecek?

Vicdanı olan tüm yetkililere sesleniyoruz: Suçu başkasına atmadan, olayı başka yönlere çekmeden bu ölümde acaba bizim uygulamalarımızın bir payı var mı diye düşünmeyecek misiniz? Şuna inanıyoruz ki yaptığı uygulamalarla bu olaya zemin hazırlayanlar varsa bunun hesabını yakında veya ötede mutlak bir gün vereceklerdir.

Hiçbir şey bize sevgili meslektaşımızı geri getirmeyecek, ancak onun anısına bu sistemi iyileştirme yolundaki mücadelemiz kararlılık ve istikrarla sürecektir

 

Ailesine ve tüm camiamıza baş sağlığı diliyor, artık başka Melikeler ölmesin diyoruz.

 

ATUDER YK adına

YK Başkanı

Prof. Dr. Başar Cander
 

başka
melikeler
ölmesin!
Yorum (3)
Ahmet Bozdoğan
Dr. hanımı tanımıyorum ama fotorafına her baktığım zaman sanki uzun süredir tanıdığım birini görür gibi oluyorum.Çok yazık.Allah rahmet eylesin.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
yukarıdaki yazının sahibi kim veya kimlerse allah razı olsun.umarım sorumsuz sorumluları insafa ve vicdana gelmeye zorlayan,bu seviyeli ve kararlı çizgi devam eder.muhataplardan pek umutlu değilim ama yine de yürekli ve cesaretli birilerinin bunları sürekli söylemesi gerekiyor. allah melike kardeşimize rahmet eylesin.
0
Cevapla
bedrettin alyamaç
her gün fotoğrafına baktığımda ağlıyorum..yüz hatları ve gözleri kızıma nekadarda benziyor...ya rabbi sebep olanları sonsuza dek cehennem azabında yak...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir