Medimagazin logo
Bakanlıktan Ambulans Rallisi
Sağlık Bakanlığı, Antalya'da acil servis hizmetleriyle ilgili sempozyum çerçevesinde “Ambulans Rallisi” düzenleyecek
Bakanlıktan Ambulans Rallisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Sağlık Bakanlığı, Antalya'da acil servis hizmetleriyle ilgili sempozyum çerçevesinde “Ambulans Rallisi” düzenleyecek.

1-5 Kasım 2006 tarihlerinde Antalya'da uluslararası katılımlı “Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri Sempozyumu ve Ambulans Rallisi” gerçekleştirilecek.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü İlkyardım ve Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından organize edilen etkinliğin sempozyum kısmına 400'ün üzerinde katılımcı bekleniyor.

Sempozyuma katılacak yerli ve yabancı uzmanlar, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri alanındaki deneyimlerini ve bu konuda daha sağlıklı bir ortamın yaratılması için yapılması gerekenleri aktaracak.

AMBULANS RALLİSİ

Ambulans rallisinde ülkenin çeşitli illerindeki 112 acil servislerinde görevli 13 ekibin yanı sıra Almanya, Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya'dan ambulans ekipleri yarışacak.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek yarışmayla ambulans ekiplerinin uygulamalı eğitim ve motivasyonlarının sağlanmasının yanında acil sağlık hizmetlerinin halk tarafından daha iyi tanınmasının hedeflendiğini belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri, rallinin, ekiplerin süratlerinin değil, bilgi ve becerilerinin yarıştırıldığı bir organizasyon olduğunun altını çizdi.

Yetkililer, yarışmayla ambulans ekiplerinin belirlenen tıbbi ve etik kurallar çerçevesinde sportmence yarışarak beceri eğitimi, ekip motivasyonu ve ambulans hizmetlerinin tanıtımının sağlanmasının hedeflendiğini bildirdiler.

ETAPLAR VE PUANLAMA

Ambulanslar, 2 Kasım Çarşamba günü şehir turu yapacak. 3 Kasım Cuma günü ambulans sürüş teknikleri, adres bulma ve hasta nakli, gece ise çoklu yaralanmada triaj (çok sayıda hasta ve yaralının bulunduğu durumlarda, öncelikli tedavi ve nakil edilmesi gerekenlerin tespiti amacıyla, olay yerinde ve bunların ulaştırıldığı her sağlık kuruluşunda yapılan hızlı seçme ve kodlama işlemi) ve acil müdahale etapları gerçekleştirilecek. 4 Kasım Cumartesi günü ise sedye ile hasta taşıma, alanda vakaya müdahale ve ileri yaşam desteği etapları düzenlenecek.

Yarışma sırasında ekipler kendilerine tahsis edilen telsizler dışında cep telefonu ve çağrı cihazı gibi herhangi bir iletişim cihazı kullanamayacak.

Puanlamada, ambulansa yerleşme ve hareket, aracı hatasız kullanma, istenen yerde durma, geri manevra, park etme, trafik kural ve işaretlerine uyma, kişisel ve çevresel güvenliğin kontrolü, hasta veya çevrede bulunanlardan bilgi alınması, uygun tıbbi tedavi, hastanın ambulansa taşınması ve hastaneye nakli, çoklu yaralanmalarda müdahaleler, sedye ile taşıma ve olay yerinde vakaya müdahale gibi kriterler göz önüne alınacak.

Geçen yıl Türkiye'de ilk kez düzenlenen ambulans rallisinin ev sahipliğini İzmir yapmıştı.


Hürriyet
bakanlıktan
ambulans
rallisi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300