Medimagazin logo

Bakanlıktan aile hekimliği sözleşme yönetmeliğine yönelik açıklama

Sağlık Bakanlığı bugün yayımlanan aile hekimlerine sözleşme yönetmeliğindeki değişikliklerle ilgili bilgi notu yayımladı
Bakanlıktan aile hekimliği sözleşme yönetmeliğine yönelik açıklama
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlığın açıklamasında şunlar kaydedildi:

 

Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği, 16.04.2015 (bugün) tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

 Söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklikler, yenilikler aşağıda sunulmuştur.

Yönetmelikte yapılan düzenlemeye göre, yeni açılan ve Halk Sağlığı Müdürlüğünce bina gösterilemeyen aile sağlığı merkezlerinin oluşturulması için aile hekimlerine açıldıkları tarihten itibaren ilk 10 ay boyunca tam cari gider ödenecektir. Ayrıca Bakanlığımız taşınmazlarının aile hekimlerine kiraya verilmesi konusunda farklılıkları ve eşitsizlikleri gidermek için kiralamaya ilişkin bir hüküm de Yönetmeliğe eklenmiştir.

Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının sözleşme dönemleri 2 yıl olarak düzenlenmiştir. Ayrıca sözleşme dönemi sona ermeden ek yerleştirme ile başka bir aile hekimliğine yerleşen aile hekimleri yeni sözleşme imzalanmadan mevcut sözleşmelerine göre görevlerini sürdüreceklerdir.

Aile hekimine kayıtlı kişiler arasına yer alan özellikli nüfusun (gebe, çocuk vb.)  ödenecek ücrete esas 4 bin kişi içerisinde öncelikli olarak yer alması için düzenleme yapılmıştır.  Böylelikle özellikli nüfusa hizmet veren aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına hakkaniyetli bir ödeme yapılması sağlanmıştır.

 Tek birimli aile sağlığı merkezlerinde görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının 7 güne kadar olan yıllık izinlerinde ücret kesintisi yapılmayacaktır. Ayrıca bir yılda 30 güne kadar Bakanlık veya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından eğitimlerde görevlendirilen aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına ödemeleri de tam olarak  yapılacaktır.

Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına daha önce TL üzerinden yapılan ödemeler yerine, 4/B’li personelin tavan ücretlerinin belli oranlarda hesaplanarak ödenmesi yöntemi olan  oran metodu getirilmiştir. Gezici sağlık hizmeti giderlerinde ise daha önce kişi başına yapılan ödeme yerine kilometre ve hizmet verilen kişi sayısına göre ödeme yapılması şeklinde değiştirilmiştir.

Aile Hekimleri sözleşmelerin feshine ilişkin ihtar puanları, hizmet gerekleri ve yetkili mercilerce sözleşmenin feshinde zamanaşımı konusunda tereddüte neden olan hükümler  yeniden düzenlenmiştir.

Yönetmeliğe Sözleşmeli Aile Hekimliği uzmanlık eğitimindeki ödemelere ilişkin usul ve esaslar eklenmiştir. Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının izin süreleri yeniden düzenlenerek iyileştirmeler sağlanmıştır.

bakanlıktan
aile
hekimliği
sözleşme
yönetmeliğine
yönelik
açıklama
Yorum (8)
dr
Sosyoekonomik Gelişmişlik Düzeyi Ücretinde adaletsizlik düzeltilmedi..il merkezine 40 km uzaklıkta köydeki birime il merkezine bağlı diye 0 lira ödeniyor.il merkezine 40 km mesafedeki ilçeye ise 600 lira.bir ilçe standart,biri köy standartı.kaba ayrımlar yapılarak il merkezine bağlı yerler merkez standartı olarak değerlendiriyor.
0
Cevapla
ailekölesi
eyy bakanlık çok da tındı..az olmuş nöbet cezası keşke sözleşmesi fesedilir koysaydın da hepimizin sözleşmesini fesedeydin bizi de kurtaraydın köşeye sıkıştırılmış kedi gibi cırmalıyon kör değiliz
0
Cevapla
aaa aaa
gezici sağlık hizmet ödeneği de çok azalmış.hesabıma göre %35-45 gibi bir azalma var.gezici nüfus olmasının bir artısı kalmamış.gezici olayını iptal etseler çok daha iyi olacak.zaten yararlı bir yönetmelik yapmayacakları çok açıktı.kırsalda nüfus zaten az gezici ödeneğinden sabrediyorduk artık oda kalmadı.
0
Cevapla
hasan
En fazla mobilde kayıp var. 1000tl alıyordum 450 ye düşecek,,,ayda 12 defa gidiyorum...Toplamda 180km...
0
Cevapla
muhammed bahaddin durak
Dr AH nin istegi mantikli, duzenleme yapilabilirdi, ama issiz dr arkadaş iş yapmayalim siyaset yapalim felsefesiyle yine nobetten bahsetmis, nobet tutmuyorsan aile hekimligi de yapma bence
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir