Medimagazin logo

Bakanlık: Domuz gribi haberlerinde hassas davranılmalı

Sağlık Bakanlığı, 23 Nisan'da Meksika'dan İzmir'e gelen çocuklarla temas edenlerin tespit edildiğini ve herhangi bir şüpheli durumun tespit edilmediğini bildirerek, bu konuda haber yapılırken hassas davranılmasını istedi
Bakanlık: Domuz gribi haberlerinde hassas davranılmalı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA (İHA) - Sağlık Bakanlığı, 23 Nisan'da Meksika'dan İzmir'e gelen çocuklarla temas edenlerin tespit edildiğini ve herhangi bir şüpheli durumun tespit edilmediğini bildirerek, bu konuda haber yapılırken hassas davranılmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemik grip evresiyle ilgili herhangi bir değişiklik ilan edilmediği ve halen alarm durumunun evre 5 düzeyinde olduğu, bugün saat 13.00 itibariyle 11 ülkede doğrulanmış 331 vaka ve 10 ölümün mevcut olduğu ifade edildi. Sağlık Bakanlığı'nın hazırlıklarının en üst düzeyde devam ettiği belirtilerek, Türkiye'de vaka görülmediği bildirildi. Uluslararası uçuşa açık havaalanlarında gelen yolcuların sağlık durumlarının kontrol edildiği belirtilerek, İstanbul ve Ankara'daki havaalanlarına termal kameralar yerleştirildiği kaydedildi. Deniz yoluyla Türkiye'ye gelenlerin de limanlarda sağlık kontrolünden geçirildiklerinin belirtildiği açıklamada, "Hastalığın görüldüğü ülkelere sorunlu olmadıkça seyahat edilmemesi, seyahat edilmesi zaruri ise kişisel korunma önlemleri uygulanması gerekmektedir. Bu ülkelere gidecek yolculara hastalıktan korunma yollarını anlatan broşürler verilmektedir" denildi.

Son 7 gün içerisinde yurt dışından gelen ve 38 derece üzerinde ateşi ve boğaz ağrısı, öksürük, kırgınlık, halsizlik belirtilerinden en az biri olanların hekime müracaat etmeleri uyarısı da yapılan açıklamada genel kişisel korunma önlemlerine özen gösterilmesi ve grip gibi solunum yolu ile bulaşan hastalıklarda kişiden kişiye bulaşmayı azaltmaya yönelik şu tedbirlerin alınması istendi:

"- Grip benzeri belirtisi olanların öksürük-aksırık esnasında ağız ve burunlarını tek kullanımlık mendille kapatmaları,
- Sağlam kişileri korumak için grip benzeri belirtisi olan kişilerin kalabalık ortamlarda bulunmamaları, mümkünse evden dışarı çıkmayarak istirahat etmeleri,
- Sağlam veya hastalıklı herkes için en önemli korunma önlemlerinden birisinin de sık sık sabun ve su ile el yıkama olduğu unutulmamalıdır."

Açıklamada, 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılmak üzere Meksika'dan Türkiye'ye gelen ve 16-24 Nisan 2009 tarihleri arasında aileleri tarafından İzmir'de evlerde misafir edilen 25 Meksikalı öğrenci ve öğretmenle temas edenlere ulaşıldığı ve herhangi bir şüpheli durum tespit edilmediği de kaydedildi. Şüpheli bir durum tespit edilmemiş olmasına rağmen 'İzmir'de Domuz Gribi Paniği' başlıklı gerçeği yansıtmayan haberlerin internet sitelerinde yer aldığı ifade edilen açıklamada, "Halk sağlığını ilgilendiren böylesine hayati bir konuda daha hassas davranılmasının gerekliliğini düşünmekteyiz" denildi.

bakanlık:
domuz
gribi
haberlerinde
hassas
davranılmalı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir