Medimagazin logo

Bakan Nebati duyurdu! Gelir vergisi dilimlerinde değişiklik

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2023 yılı ücret gelirlerinde uygulanacak gelir vergisi tarifesini belirlediklerini bildirdi
Bakan Nebati duyurdu! Gelir vergisi dilimlerinde değişiklik
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, gelecek yıla ilişkin ücret gelirlerinde uygulanacak gelir vergisi tarifesine ilişkin bilgi verdi.

Bakan Nebati, "Gelir vergisi tarifesinin ilk dilimini 32 bin liradan 70 bin liraya, ikinci dilimini 70 bin liradan 150 bin liraya, üçüncü dilimini 250 bin liradan 550 bin liraya, dördüncü dilimini ise 880 bin liradan 1,9 milyon liraya çıkarıyoruz." ifadesini kullandı.

Asgari ücrete yapılan yüzde 54,5 oranındaki artışın, gelir vergisi ve damga vergisi istisnasına da yansıdığını, böylelikle ücretli çalışanların ödeyeceği verginin azalmasının sağlandığını vurgulayan Nebati, şunları kaydetti:

"2023 yılında uygulamaya devam ettiğimiz asgari ücret istisnası nedeniyle tüm ücretli çalışanlar, yıllık 120 bin 96 liraya isabet eden ücretlerinden gelir ve damga vergisinden muaf olacaktır. Diğer bir ifadeyle ücret geliri elde eden her bir çalışandan, yıllık 16 bin 916,32 lira gelir vergisi ile 911,53 lira damga vergisi olmak üzere toplam 17 bin 827,85 lira vergiyi tahsil etmeyeceğiz. Ayrıca, bu yıl temmuz ayında 51 liraya çıkardığımız yemek parası istisna tutarını 110 liraya, 25,5 liraya çıkardığımız yol parası istisna tutarını da 56 liraya çıkarıyoruz. Böylece, aylık 2 bin 860 lira yemek parası ile 1456 lira yol parası ödemeleri de vergiden istisna olarak çalışanlara ödenebilecektir. Tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun."

nureddin nebati
gelir vergisi tarifesi
ucret geliri
Yorum (3)
nevzat kulukçu
bu sene bol bol seçim promosyonu görecek türk halkı. vergi avantajları, elektrik, doğalgaz indirimleri, muhtemelen mart ayında otomotivde ötv indirimi vs. vs. yılın ikinci yarısı allah yardımcımız olsun.
21
Cevapla
Yılmaz doğrusöz
allah devletimize zeval vermesin.. i̇yi gelişmelerden bile mutluluk duymayan, anı bile yaşayamayan,müzmin depresiflerden etmesin.. her iyilik takdire sayandir her kötülük eleştiriye layıktır
Cevapla
HALİT YAŞAR
saygideğer bakanimiz kendi̇ kesesi̇nden gari̇ban memur kullarina ulufe dağitmiş kendi̇si̇ne müteşekki̇ri̇z i̇yi̇ ki̇ allah si̇zi̇n gi̇bi̇ yöneti̇ci̇leri̇ bi̇zlere bahşetmi̇ş i̇lk firsatta ankaraya geli̇p o mubarek yüzünüzü görerek zati ali̇ni̇zden feyi̇z alacağim;))))
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir