Medimagazin logo

Bakan Müezzinoğlu: Sağlık turizmi için ajans kurulabilir

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "1,5 milyar dolarlık sağlık turizmi gelirini 2018'lerde 9-10 milyar dolara, 2023'te de 20-25 milyar dolarlık hedefe taşımayı düşünüyoruz" dedi.
Bakan Müezzinoğlu: Sağlık turizmi için ajans kurulabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlıkta Ortak Çözüm adlı toplantının ardından Antalya Valiliği'ni ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzalayan Müezzinoğlu'na, Vali Sebahattin Öztürk, Döşemealtı Halısı hediye etti.

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlıkta önemli mesafe yakalayarak 77 milyon insana sağlık hizmeti sunumunda standartları yükselttiğini söyledi. Türkiye'nin gelecek vizyonundaki birkaç konu başlığından birinin sağlık turizmi olduğuna dikkati çeken Müezzinoğlu, "2008 ile 2013 yıllarında sağlık turizminde yakaladığımız trendi çok daha iyi noktaya taşımayı hedefliyoruz. 1.5 milyar dolarlık sağlık turizmi gelirini 2018'lerde 9-10 milyar dolara, 2023'te de 20-25 milyar dolarlık hedefe taşımayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, sağlık turizmindeki hedefi gerçekleştirebilmek için tıbbi tecrübe birikimi olduğunu, fiziki altyapının da önümüzdeki 2-3 yıl içinde daha iyi noktaya taşınacağını aktardı. Antalya'nın bu anlamda stratejik öneme sahip illerden biri olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, sağlık turizminde özel sektör, kamu ve üniversitelerin verdiği hizmetin organizasyonunu, yol haritasını standardını belirlemek için çalışmalar başlattıklarını söyledi. Çalışmalarda ajans kurulabileceğini aktaran Müezzinoğlu, ortak yapısal kuruluşla sürdürülecek faaliyetlerde bölgelere göre farklı hizmet sunumu için planlamalar yapılacağını anlattı.

Bakan Müezzinoğlu, bir gazetecinin uyuşturucu kullanımı yaşının düştüğü ve kullanımın önlenmesine yönelik çalışmalar hakkındaki sorusu üzerine şunları söyledi:

"Uyuşturucu, alkol, sigara bunlarla mücadalemiz bir taraftan kullananların sağlığını tedavi etmekle ilgili proje geliştirirken esas sorumluluğumuz bireyi, çocuğu, genci ona teslim etmemek. Bu anlamda İçişleri Bakanlığı, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yerel yönetimler çok değişik projeler üzerine çalışıyoruz. Tedavi ihtiyacı olanlar için de AMATEM'ler, Türkiye genelinde ciddi ihtiyacımız. Burada bir sorunumuz var. Bu açığımızı kapatacak yetişmiş psikiyatri uzmanımızın olmaması. O nedenle ciddi düzeyde yetişmiş insana dayalı programlar yapmak durumundayız. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde bu açığımızı kapatacağız."

Valilik ziyaretinin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne giden Bakan Müezzinoğlu'nu, Belediye Başkanı AK Partili Menderes Türel, belediye binası önünde, Avrupa Birliği Bakanı ve BaşMüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu da başkanlık makamı kapısında karşıladı. Başkan Türel'i belediyede kendi makamında tebrik etmek ve başarı dilemek için ziyaret ettiğini anlatan Müezzinoğlu, "Antalyalılar Menderes Türel'e 2009'da yaptığı teknik bir hatayı düzelterek yeniden sorumluluk verdi. Antalya güzel hizmetlere yeniden buluşacak" dedi.

Türel ise Antalya'yı dünya markası bir şehir haline getirmek için çalışacaklarını söyledi. Daha sonra Müezzinoğlu, Çavuşoğlu, Türel bir süre sohbet etti.

bakan
müezzinoğlu:
sağlık
turizmi
için
ajans
kurulabilir
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir