Medimagazin logo

Bakan Koca'dan hekimlerin özlük haklarına ilişkin açıklama: Motive olabilecekleri bir değişiklik olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin, devletin üzerine düşeni yaptığını ve yapacağından emin olunmasını istediklerini söyledi. Koca, “Hekim ve sağlık çalışanı arkadaşlarımız onların bildiklerinde ve gördüklerinde motive olabilecekleri bir değişiklik olduğundan emin olsunlar” dedi
Kaynak: AA - Yıldız Nevin Gündoğmuş
Bakan Koca'dan hekimlerin özlük haklarına ilişkin açıklama: Motive olabilecekleri bir değişiklik olacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakan Koca, Başkent Millet Bahçesi'nde düzenlenen Konya Günleri açılış programında yaptığı konuşmada, sağlıkta Konya'da başta şehir hastanesi olmak üzere, yapılan hizmetler hakkında bilgi verdi.

"Özellikle son dönemde çalışanlarımızın, hekimlerimizin motivasyonunda bir düşüklük olduğunu görüyoruz" diyen Koca, Meclis'te dün Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin komisyondan geçtiğini anımsattı.

Kanun teklifinin yarın da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçeceğini kaydeden Koca, şöyle devam etti:

"Meclis'in iradesiyle salı günü inşallah genel kuruldan geçmiş olacak. Birçok arkadaşlarımıza özellikle şunu ifade etmek istiyorum, mesleğimizin saygınlığını, özellikle pandemide kazandığımız saygınlığı lütfen, kaybetmemeliyiz ve buna fırsat vermemeliyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdelediği 5 müjdenin, Şiddet ve Malpraktis Yasası geçti. Malpraktis gerçekten dünyada benzeri olmayan şekilde kökten çözüldü. Kasıt olmadıkça asla rücu olmayacak. Her ne kadar bazı arkadaşlarımız yetersiz görüyor ise de yönetmelik çıkmasıyla ve devamındaki uygulamalarla bunu daha net görmüş olacaklar. Emeklilikle ilgili çok önemli bir gelişme kaydedildi. Bunun da salı günü genel kurulda geçmesiyle özellikle hekimler boyutuyla çok önemli ve farklı, bundan sonraki süreçte, geçmişte yani 2008 öncesi, sonrası ve bugünden sonra önemli bir kazanım elde ediliyor, Meclis'in iradesiyle kanunlaşırsa."

"Motive olabilecekleri bir değişiklik olduğundan emin olsunlar"

Koca, özlük haklarıyla ilgili de özellikle birtakım netliklerin olmadığının, herhangi bir artı değerin görülmediğinin ısrarla vurgulandığını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

"Ben de ısrarla daha detaylı açıklamada bulunmak istemiyorum. Çünkü biliyorum ki hekim arkadaşlarımızın, sağlık çalışanlarımızın hastaya hizmet odaklı hareket edebildiklerine inanıyorum. O nedenle devletimiz bu anlamda üzerine düşeni yaptı, yapıyor ve yapacak, bundan emin olsunlar. Önümüzdeki dönemde yönetmeliğin devreye girmesiyle özellikle 1 Temmuz itibarıyla başlayacağı için ağustos döneminde bunu sadece hekim ve sağlık çalışanı arkadaşlarımızın bilebileceği şekilde, onların bildiklerinde ve gördüklerinde motive olabilecekleri bir değişiklik olduğundan emin olsunlar. Önümüzdeki dönemin daha iyi olduğunun ve iyi olacağının, mesleğimizin saygınlığını korumak için aşırı gayret içinde olmamızın gerekliliğinin altını çiziyorum."

Fahrettin Koca, gelecek hafta cuma günü Konya'da, tıp öğrencileri, hemşire, ebe, hekim, asistan ve hocaların da katılımıyla sorularını yanıtlayacağı, "kardeşleri, ağabeyleri veya meslektaşları" olarak, samimi bir sohbet gerçekleştirmek istediğini de açıkladı.

bakan koca
ozluk haklari
hekim
yonetmelik
saglik calisanlari
Yorum (43)
BKS
1 temmuz itibarıyla başlayacağı için ağustos döneminde bunu sadece hekim ve sağlık çalışanı arkadaşlarımızın bilebileceği şekilde, gi̇zem , ....
19
Cevapla
RADYOLOG
hadi inşallah :)
9
Cevapla
dr.mikro
büyük çoğunluk maaş+sabit ile çalışıyoruz tavan bizi ilgilendirmiyor aynı işyerinde birlikte çalışan meslektaşlar arası 2,5-3 kat maaş farkı olur mu? hangi meslekte bu uygulama var? şuan (ilk çıktığında 6.bölge içindi)her yerde 4924 sözleşme uygulanabildiğine göre tüm hekimlere bu hak tanınmalıdır
37
Cevapla
dr.mikro
sayın bakan sıkıldık,yorulduk,yıprandık.2 mecburi hizmet yaptım 6.bölgede 4924 sözleşmeden yararlanamadım şimdi 35 bin puanla kurum içi atandığım ilde yanı başımda mutlu azınlık sözleşmeli ve benim 2.5 katım maaş alıyor. pdc mağduriyetine ek pandemi öncesi ek ödeme katsayımız düşürüldü
35
Cevapla
doktor mu dr.
cebim bomboşken saygınlığı neyleyim ben!...ikisi bi'arada olmuyormu?...kaldıki yıllardır cebimiz hep boştu!...ve saygınlığımıza ek bir halel getiriyordu...! bu saaten sonra hekimleri burada tutmak hiç mümkün değil !...aralık ayında yapılan düzenlemenin üçte biri olmayan bir kazıktır bu...!
39
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir